"Największa bitwa" – najnowsza monografia bitwy o Moskwę już księgarniach

"Największa bitwa" – najnowsza monografia bitwy o Moskwę już księgarniach
NAJWIĘKSZA BITWA – najnowsza monografia bitwy o Moskwę już księgarniach!

Bitwę o Moskwę, która trwała od 30 września 1941 do 20 kwietnia 1942 roku, Andrew Nagorski nazywa największym starciem w dziejach ludzkości. Opierając się na niedawno odtajnionych dokumentach z radzieckich archiwów, na relacjach tych, którzy przeżyli, oraz na raportach zachodnich dyplomatów i korespondencjach dziennikarzy, kreśli pełen obraz tego przerażającego starcia dwóch armii.

Na obraz ten składają się nie tylko wielkie liczby: 7 milionów walczących, starty sięgające łącznie 2,5 miliona zabitych, rannych i zaginionych, ale też błędy popełnione przez Hitlera i Stalina, granicząca z buntem panika w Moskwie, działania NKWD oraz mnóstwo innych, nieznanych dotychczas faktów. Odwołanie do dzienników i listów żołnierzy biorących udział w bitwie po obu stronach dopełnia ten obraz w bardzo ludzkim sensie i wymiarze.

NAJWIĘKSZA BITWA została uznana za jedną z najlepszych książek historycznych 2007 roku przez „Washington Post Book World”

Znalazła się też w gronie 5 finalistów na najlepszą książkę historyczną „Los Angeles Times”.
 
Andrew Nagorski
studiował historię w Amherst College – jeden semestr spędził na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od prawie trzydziestu lat jest korespondentem i redaktorem „Newsweeka” – pracował m.in. w Moskwie (skąd został wydalony za artykuły poświęcone schyłkowi epoki  Breżniewa), w  Niemczech, a  także w Polsce w latach 1990-1995.

Jest autorem książek Przymusowe pożegnanie: spojrzenie amerykańskiego dziennikarza w głąb sowieckiego życia, Narodziny wolności oraz powieści Stacja końcowa – Wiedeń.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.