"Opowieść o tybecie" od dziś w sprzedaży

"Opowieść o tybecie" od dziś w sprzedaży
Thomas Laird 
„Opowieść o tybecie”
 
 
 
„Aby wiedzieć, jak żyć w przyszłości, trzeba zrozumieć przeszłość” – te słowa Dalajlamy stanowią najlepszy komentarz do Opowieści o Tybecie. Książka ta prezentuje osobiste spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju. Subiektywizm tej wizji sprawia, że wymyka się ona naukowej weryfikacji, za to wyłania się z niej barwny obraz Krainy Wiecznych Śniegów od czasów mitycznych po współczesność. Jego Świątobliwość snuje fascynującą opowieść o świecie wielkich buddyjskich mistrzów i bogatej tybetańskiej tradycji duchowej, wyjaśnia, jak powstała instytucja dalajlamy, opowiada o związkach Tybetu z Mongołami, imperium mandżurskim i wspólnej tybetańsko-chińskiej historii. Sięgając w nieraz bardzo odległą przeszłość swego wielowiekowego kraju, dotyka też palących współczesnych problemów.

T. Laird na podstawie rozmów z Dalajlamą opracował niezwykle interesującą i przystępnie napisaną książkę, która pozwala zgłębić zarówno tajemnice Tybetu, jak i tajniki osobowości przywódcy tego wyjątkowego kraju.

„Lektura tej niezwykłej opowieści XIV Dalajlamy o mitach i historii Tybetu, spisana przez Thomasa Lairda, to wspaniała nauka i ogromna przyjemność. Przekaz  Jego Świątobliwości, wzbogacony opisami nieoficjalnych sytuacji towarzyszących rozmowom, staje się tu bardzo czytelny i wyrazisty”.

                  Peter Matthiessen, autor książki Śnieżna pantera, laureat National Book Award

Obecny XIV Dalajlama (Tenzin Gyatso) jest zarówno politycznym, jak i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Od 1959 roku przebywa na wygnaniu w Indiach. Jego postawa i działania na rzecz pozbawionego przemocy rozwiązania problemów w tamtym regionie świata sprawiły, że w 1989 roku przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.

Thomas Laird
przez trzydzieści lat mieszkał w Nepalu i pracował jako korespondent „Asiaweek”. Pisał również dla „Time’a” i „Newsweeka”. Jest także cenionym fotografem, którego zdjęcia zamieszczano w książkach i czasopismach.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.