Premiera książki "Pianie kogutów. Wiersze wybrane"

Premiera książki "Pianie kogutów. Wiersze wybrane"
Janusz Szuber
Pianie kogutów. Wiersze wybrane
data premiery: 28.02.2008

 

Janusz Szuber do pozycji jednego z najważniejszych poetów współczesnych doszedł drogą osobliwą i szczególnie trudną. Mieszkając w rodzinnym Sanoku, z dala od metropolii i środowisk literackich, Szuber wyraziście zaznacza swoją obecność na mapie polskiej poezji. Kroczy drogą osobną i własną. Eksploruje historię swojej prowincji, zanurza się w nostalgicznych klimatach c.k. monarchii, wędruje ku rodzinnym korzeniom, wydobywa tajemnice starych fotografii i piękno bieszczadzkich pejzaży, stawia pytania o sens cierpienia, czasu, przemijania, miejsce człowieka wobec przeznaczenia i nieprzeniknionych wyroków Opatrzności.

Zbigniew Herbert, czytelnik pierwszych tomików Szubera, pisał do niego:

„(…) tom ten [Gorzkie prowincje] czytany nocą po prostu mnie zachwycił. (…)  Niestety mój drogi Przyjacielu, jest Pan poetą i nic na to nie można poradzić. Składam wyrazy mego podziwu (…).

Śniąc siebie w obcym domu – bardzo prosto i sugestywnie powiedziane. To wg mnie idiom – środek tarczy. Przemawia Pan do twardej części duszy i to mię fascynuje. (…) Czy myśli Pan o wyborze wierszy? Już czas”.

Książka do nabycia w dobrych księgarniach i na www.znak.com.pl
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.