Premiera książki "Czarna Propaganda w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii"

Premiera książki "Czarna Propaganda w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii"
Stanley Newcourt-Nowodworski
Czarna Propaganda w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Tajemnice największych oszustw drugiej wojny światowej.
Tłum. Joanna Rumińska
data premiery: 21.02.2008

 

„Afisz o wymiarach czterdzieści na dwadzieścia centymetrów zapisany był czarnym tłustym drukiem na czerwonym tle. Komunikat w języku niemieckim był zwięzły: »Gestapo zdradziło naród i siły zbrojne. Śmierć zdrajcom!«. Pod spodem widniał podpis: »Stary niemiecki wiarus«.

Chłopiec zaczął przypinać afisz do kasztanowca, tak by widać go było z drogi. Ostatnią pinezkę wbijał w pośpiechu, bo usłyszał odgłos zbliżającego się samochodu.

Miejsce? Kielce w okupowanej przez Niemców Polsce. Czas? Wczesne lato 1944 roku. Chłopiec? Byłem nim ja. Miałem wtedy piętnaście lat”
– z Przedmowy autora

Stanley Newcourt-Nowodworski – członek AK i uczestnik Akcji „N” – w swojej książce pokazuje, że II wojna światowa to nie tylko wielkie bitwy i krwawe kampanie, ale też wojna psychologiczna. Jednym z jej narzędzi jest czarna propaganda czyli taka, która „ukrywa swe pochodzenie, posługując się sfałszowanym podpisem i zazwyczaj podając się za produkt tajnych organizacji z kraju wroga”.

Autor pokazuje korzenie wojny psychologicznej i najbardziej spektakularne akcje dywersyjne aliantów i hitlerowców w latach 1939-1945. Szczególne miejsce zajmuje wnikliwa analiza zorganizowanej przez AK na terenie okupowanej Polski Akcji „N”, która miała pozorować działalność niemieckiego ruchu oporu. Nowodworski łączy własne doświadczenia z nieznaną do tej pory wiedzą zawartą w polskich, brytyjskich i niemieckich archiwach.

Wreszcie ujawnione pilnie strzeżone tajemnice państwowe nie tylko pokazują fenomen wojny psychologicznej, ale rzucają też nowe światło na obraz II wojny światowej.

Książka do nabycia w dobrych księgarniach oraz na www.znak.com.pl.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.