"Alianci" od dziś w sprzedaży

"Alianci" od dziś w sprzedaży
Jonathan Fenby
Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill.
Tajne rozgrywki zwycięzców drugiej  wojny światowej

Tłum. Bartłomiej Pietrzyk, Joanna Rumińska
data wydania: 22.11.2007

 

„Kłótnię zaczął Józef Stalin. Podczas wystawnej kolacji sowiecki przywódca nieustannie dokuczał Winstonowi Churchillowi. Okraszonym przyciężkim humorem docinkom nie było końca. […] Siedzący na wózku inwalidzkim Franklin Roosevelt milczał przez większość czasu, ograniczając się do banałów i truizmów. Jak powiedział później na posiedzeniu gabinetu, złośliwości Stalina wobec Churchilla bardzo go rozbawiły.”

Tak zaczyna się opowieść Jonathana Fenby’ego o spotkaniach Wielkiej Trójki, która zdecydowała o losach świata i wpłynęła na całą historię powojennej Polski. Na tę rozgrywkę składają się tajne obrady, oficjalne konferencje, trwające do późna suto zakrapiane noce na Kremlu i letnie pikniki w prezydenckiej rezydencji. Żywa, reporterska relacja przenosi nas do Teheranu, Jałty i we wszystkie te miejsca, gdzie spotykali się Stalin, Roosevelt i Churchill. Trzy niezwykłe osobowości – krwawy dyktator, znakomity manipulator, zdesperowany premier – reprezentujące trzy militarne potęgi zostały ukazane w politycznej grze, w której stawką był m.in. los Polski.

Wprowadzając czytelnika w wypełnione tytoniowym dymem gabinety, Alianci pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej.

Książka do nabycia w dobrych księgarniach oraz na www.znak.com.pl.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.