Spotkanie z autorkami książki „Uczeni przed lustrem”

Spotkanie z autorkami książki „Uczeni przed lustrem”
Spotkanie z autorkami książki „Uczeni przed lustrem” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie serdecznie zapraszają na wieczór autorski

Teresy Bętkowskiej i Elżbiety Dziwisz
 
UCZENI  PRZED  LUSTREM.
Wybitni profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego w zbliżeniu

 
w programie recital
Kai Cyganik – „Ballady Bułata Okudżawy”
prowadzenie – Stanisław  Dziedzic
 
Zapraszamy 2 października 2007r., godz. 18.00
Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków, ul. Mikołajska 2, sala nr 17

O książce:
W książce sportretowanych zostało dwudziestu trzech profesorów. Wszyscy znani, cenieni, szanowani. Ich nazwiska kojarzą się z Uniwersytetem Jagiellońskim. Ale czy tylko?

Na to pytanie starały się znaleźć odpowiedź autorki książki, Teresa Bętkowska i Elżbieta Dziwisz. Wybierając rozmówców wiedziały, że wnieśli oni wiele do rozwoju nauki, a tym samym do społecznego, kulturowego, cywilizacyjnego dorobku naszego kraju, a także świata. Bo czyż dokonań na polu medycyny profesorów Ryszarda Gryglewskiego, Aleksandra Koja, czy Stanisława Konturka nie mierzyć właśnie taką miarką? Czy nie dobrym przykładem są tu profesor Maria Agata Olech, polarniczka, która ocaliła od likwidacji stację Arctowskiego, lub profesor Zdzisław Ryn, który wciąż przybliża Polskę mieszkańcom Ameryki Południowej, lub profesor Ewdoksia Papuci-Władyka zmierzająca się z archeologicznymi odkryciami w Grecji i na Cyprze? Albo profesorowie Stanisław Waltoś, Stanisław Grodziski, Józef Wolski, Władysław Stróżewski, Jerzy Wyrozumski, Aleksander Krawczuk, Antoni Podraza, Józef Andrzej Gierowski, dzięki którym prawo stawało się bardziej przejrzyste, a historia i filozofia bardziej zrozumiała? A dwaj fizycy, profesorowie Jerzy Janik i Adam Strzałkowski? Znakomity chemik profesor Adam Bielański? Badacze literatury profesorowie Tadeusz Ulewicz i Henryk Markiewicz? Slawistka – komparatystka profesor Maria Bobrownicka? Wybitna znawczyni literatury niemieckiej profesor Olga Dobijanka-Witczakowa? Ileż to pokoleń studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego posiada ich wpisy w swoich indeksach! Znanych, znakomitych nazwisk w tej książce jest więcej, choćby profesor stomatologii Zofia Knychalska-Karwan oraz slawista i turkolog profesor Stanisław Stachowski.

Za nazwiskami tymi kryje się jednak nie tylko dorobek naukowy profesorów, ich zawodowe osiągnięcia. Z bohaterami reportaży autorki rozmawiają także o ich marzeniach, o emocjach, o aspiracjach, o klimacie, jaki panował w ich rodzinnych domach, czy o progach i barierach, jakie niejednokrotnie przyszło im na swej życiowej drodze pokonywać.

Zapraszamy na www.wuj.pl

 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.