"W dniu urodzin Wandy June" w księgarniach

"W dniu urodzin Wandy June" w księgarniach
W dniu urodzin Wandy June
 
Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukazała się kolejna książka Kurta Vonneguta – zarazem jedyna sztuka teatralna w dorobku autora.
Czarny humor w najlepszym wydaniu, a zarazem najbardziej błyskotliwy dialog, jaki napisano na użytek sceny teatralnej.

Kurt Vonnegut jest mistrzem współczesnej literatury amerykańskiej. Jego czarny humor, satyryczna wena i niezrównana wyobraźnia po raz pierwszy zwróciły uwagę amerykańskich czytelników w Syrenach z Tytana w roku 1959, a pozycję „prawdziwego artysty” potwierdziła Kocia kołyska w roku 1963. W dniu urodzin Wandy June to jedyna sztuka teatralna w jego dorobku.

Sztuka o powrocie współczesnego Odyseusza – Harolda Ryana do żony Penelopy i syna Paula to połączenie komedii bulwarowej i tak zwanej twórczości zaangażowanej, stanowiącej protest przeciw okrucieństwu, przemocy i wojnie. Harold Ryan to były żołnierz walczący w Hiszpanii, potem komandos wspierający jugosłowiańskich partyzantów podczas drugiej wojny światowej, specjalista od duszenia struną fortepianową i podrzynania gardeł nożem, uwielbiający polować na ludzi w Afryce. Jego przeciwnikiem jest major Siegfried von Konigswald zwany”Bestią Jugosławii”, „duch niemiecki”, który komentuje wydarzenia z zaświatów, gdzie przebywa razem z innymi zbawionymi. Wśród nich jest też tytułowa Wanda June, dziewczynka, która zginęła w wypadku w dniu swoich urodzin…

 

Kategorie: Sztuka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.