„Poślij nas” – to tytuł czerwcowego numeru miesięcznika „W drodze”

„Poślij nas” – to tytuł czerwcowego numeru miesięcznika „W drodze”
„Poślij nas” – to tytuł czerwcowego numeru miesięcznika „W drodze”

W najnowszym, czerwcowym numerze miesięcznika „W drodze” zastanawiamy się czym jest w dzisiejszych czasach „bycie posłanym przez Boga”. Przywołując prorockie słowa Izajasza, ks. Grzegorz Ryś pisze: „Słowo krzepiące rodzi się właśnie z tego, że jestem we wspólnocie uczniów. Pokrzepić kogoś – to się dokonuje przez przekaz wiary i oznacza wprowadzenie go we wspólnotę. Chrystus nie napisał książki – Chrystus założył Kościół. Powstaje więc szereg bardzo konkretnych pytań, a najważniejsze z nich brzmi: jaki Kościół tworzymy? Czy wspólnoty, które budujemy, są takie, że mamy odwagę powiedzieć do ludzi: wejdźcie do nas, bo to was pokrzepi? Ostatnimi czasy mam wciąż odwrotne przykłady, czasami wychodzą z nas w Kościele takie zachowania, zupełnie niepojęte dążenia, że trzeba mieć dużą odwagę, aby zapraszać kogoś do konkretnej wspólnoty: chodź do nas, zobacz, jak to wygląda. Kościół daje siłę, ale Kościół to są jednocześnie konkretni ludzie, którzy mogą mnie albo pokrzepić, albo obezwładnić”.
O pielgrzymce do źródeł entuzjazmu opowiada o. Jan Góra, a „Perły przed wieprze” to reportaż Stanisława Zasady o tym, co to znaczy być na co dzień świadkiem Chrystusa.
Czym jednak w dzisiejszych czasach, naznaczonych w dużej mierze perspektywą spraw doczesnych i podejrzliwością wobec wszelkich niezwykłości, powinna być dla nas wiara w cuda? Czy koniecznie musimy w nie wierzyć? Próbą odpowiedzi na te pytania jest m.in. tekst o. Janusza Pydy „Zadziwienia Pana Boga” oraz Jarosław Borowca „Wiara jak kropla wina”, który opowiada o uzdrowieniach w Gidlach.
 
Z okazji przypadającej w tym roku 750 rocznicy śmierci św. Jacka, o charyzmacie pierwszego polskiego dominikanina pisze Szymon Hołownia: „Jacek ograniczał swoją rolę do rzucania pomysłów. Tak widział swoje powołanie – idąc przez Europę, chciał zarażać ludzi wiarą, rzucać ziarno, pozwalając, by później rosło sobie samo albo by doglądał go kto inny (w tym celu zakładał przyklasztorne szkoły). Przypominał współczesnego biznesmena, który zakłada firmę i zostawia ją, gdy ta ma już mocną pozycję na rynku, by szukać nowych wyzwań”.
Zaś o. Tomasz Gałuszka ukazuje jaką misję zawierały w sobie historyczne dokumenty braci kaznodziejów, które były swego rodzaju średniowiecznymi paszportami.
W najnowszym numerze warto zwrócić uwagę również na rozmowę z o. Laurencem Freemanem, który kieruje Światową Wspólnotą Medytacji Chrześcijańskiej.
W dziale Orientacje znalazły się m.in. recenzje książek – Jerzego Sosnowskiego Ach i Jarosława Makowskiego Kobiety uczą Kościół; kolejny odcinek cyklu „Muzyka i Bóg” oraz omówienie ostatniego numeru „Pastores”. 
W czerwcowym numerze również teksty stałych felietonistów miesięcznika (Musierowicz, Makowski, Górny, Kowalczyk SJ) a także stałe rubryki – dominikańskie rozważania na niedziele (Adamski, Chrzanowski, Kozacki, Paluch, Griessbach) i Szukającym drogi o. Jacka Salija OP.
 

 

Kategorie: Religia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.