"Dziennik z Iowa. Zapiski z Ameryki" już w sprzedaży

"Dziennik z Iowa. Zapiski z Ameryki" już w sprzedaży
Dziennik z Iowa. Zapiski z Ameryki

 

 
 
Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukazał się, nagrodzony w konkursie Fundacji Kultury Dziennik z Iowa. Zapiski z Ameryki Grzegorza Musiała. Książka jest zapisem dwuletniego pobytu stypendialnego autora na Uniwersytecie w Iowa.

„To jedna z najważniejszych w naszej literaturze książek o Ameryce”. Ryszard Kapuściński

„Grzegorz Musiał napisał dziennik oryginalny, drapieżny, pełen temperamentu. (…) To spowiedź podrażnionego intelektualisty obcującego z bliska z amerykańską kulturą. Dzięki szczerym wyznaniom, nieotrzymaniu się politycznej poprawności potrafi zobaczyć rzeczy w ich właściwym świetle. Ta odwaga mówienia wprost i nieunikanie rozmowy na tematy drastyczne, czy w pewnym stopniu „niebezpieczne” czynią z dziennika Grzegorza Musiała iście Gombrowiczowski tekst literacki”.

Julian Kornhauser, Tygodnik Powszechny

„Bo jeśli piszę, że ta powstała w latach 1989-1990 książka jest aktualna dzisiaj, to dlatego, że dziś już wiemy, iż przeszczep „amerykańskości” na polski grunt okazał się bardzo skuteczny. Ale czy udany? To zupełnie inne pytanie. Stawiając je, Musiał wkracza w sam środek współczesnej polskiej debaty (…) między zwolennikami modelu społeczeństwa opartego na liberalnych wolnościach i tymi, którzy uważają, że ceną za owe wolności jest relatywizm moralny, zanik głębszej więzi społecznej, utrata narodowej tożsamości”.

Piotr Bratkowski, Gazeta Wyborcza

„Gdyby zrezygnować z kategorii racjonalnych, określiłbym analizy Musiała jako nie tylko „drapieżne” (…), ale też jako napełniające niebiańską rozkoszą wszystkie zmysły ciała i duszy. To chłód i precyzja, a nie wyłącznie groteska i ironia sprawiają tę ucztę”.

                                                                                                                                  Jerzy Gizella, nowojorski Przegląd Polski

Grzegorz Musiał (ur. w 1952 roku), poeta (Kosmopolites, Listy do brata, Przypadkowi świadkowie zdarzeń, Berliner Tagebuch, Smak popiołu, Kraj wzbronionej miłości, Poems of Grzegorz Musiał), prozaik (Stan płynny, Czeska biżuteria, W ptaszarni, Al fine, Dziennik z Iowa, tłumacz (Skowyt i inne wiersze, Kadysz i inne wiersze – Allena Ginsberga, Ameryka, Ameryka – antologia współczesnych poetów amerykańskich). Laureat wielu nagród literackich, m.in. im. Stanisława Piętaka, im. Stanisława Wyspiańskiego, im. Kościelskich, Fundacji Kultury. Pracuje jako lekarz. Nagrodzony w konkursie Fundacji Kultury Dziennik z Iowa, został przyjęty entuzjastycznie przez krytykę literacką.
 
Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukazały się: Dziennik bez dat, Dziennik wojny jaruzelskiej, Dziennik z Iowa. Zapiski z Ameryki.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.