Czułe czytanki z Wydawnictwem Nasza Księgarnia

Czułe czytanki z Wydawnictwem Nasza Księgarnia
Czuły barbarzyńca i Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA zapraszają na spotkanie z cyklu Czułe czytanki

W niedzielę 18.03.2007 o godz. 11.00 książkę Morze Ciche czyta Marek Włodarczyk
Czuły barbarzyńca ul. Dobra 3 (Warszawa)                   

„Dobitniej tego nie dało się wyrazić: przy moich narodzinach nie było gości, nie było kwiatów ani czerwonej głowy taty. To był dla niego pierwszy raz. Po tygodniu, gdy wszystko trochę się uspokoiło, podszedłem do mamy i Lolo. Zapytałem, czy Lolo będzie słyszeć i mówić i mama kiwnęła głową. Teraz już wiedziałem, dlaczego płakali.

Pomyślałem sobie wtedy, że urodziłem się za wcześnie. Zbyt wcześnie rano. Językiem migowym powiedziałem o tym Javierowi. – Lepiej urodzić się wieczorem, wtedy się i słyszy i umie mówić. Rano rodzi się głuchym i nie umie się mówić, w południe tylko się słyszy, a jak się rodzi wieczorem, umie się wszystko. Matki muszą wypuszczać swoje dzieci z brzucha tylko wieczorem, tak mniej więcej koło dziewiątej. Wtedy dzidziuś umie mówić i słyszy. I wtedy ludzie płaczą, bo tak się cieszą. Jak się rodzisz i płaczą, to znaczy, że się dobrze urządziłeś. – Javier Vasquez uśmiechnął się i położył mi rękę na głowie.”

 
Narratorem tej ciepłej, prawdziwej i poruszającej książki jest chłopiec niesłyszący od urodzenia. Mimo trudnych warunków, w jakich przychodzi mu dorastać, udaje mu się przy pomocy dobrych ludzi odnaleźć radość życia, nadzieję i wiarę w przyszłość.
 
Jeroen Van Haele (1968) pracuje jak dziennikarz flamandzkiej rozgłośni radiowej VRT. Od czternastego roku życia pisze teksty piosenek i sztuki teatralne. Jego opowieść sceniczna „Chico” o bezdomnych dzieciach w Kolumbii odniosła duży sukces w Belgii i Holandii, podobnie jak stworzony nieco później nowoczesny balet pt. „Morze ciche”. Po sześciu latach „Morze ciche” doczekało się wydania książkowego.
 
Sabien Clement urodziła się w Kortrijk w Belgii w 1978 roku. Studiowała grafikę i ilustratorstwo w Antwerpii, a obecnie jest artystką wysoko cenioną w kraju i za granicą. Od dziecka wiedziała, co będzie robić w życiu dorosłym – już w wieku sześciu lat postanowiła, że zostanie ilustratorką. W swoich pracach wyraźnie nawiązuje do twórczości artystów awangardowych XX wieku. Jej pełne wrażliwości ilustracje do poetyckiego tekstu „Morza cichego” wspaniale oddają panujący w książce nastrój i emocje bohaterów.
 
Niezwykła jest jej umiejętność przekształcania obrazów i uczuć w delikatne linie i solidne kształty.

„Prace Matisse’a, Schielego i Miró nieustannie mnie inspirują. Wystarczy, że ujrzę dwa obrazki Miró i pojawia mi się przed oczami trzydziestu wierzgających ludzików, których od razu uwieczniam na papierze.”

 
Ilustracje w Morzu Cichym tworzą z tekstem dynamiczną grę; stylizowane nieco bardziej niż w poprzednich książkach rysowniczki – wchodzą głębiej w atmosferę i emocje opowieści.

 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.