10. Jubileuszowe Targi Książki nabierają rumieńców
Podczas zbliżających się szybkimi krokami 10. Jubileuszowych Targów Książki w Krakowie organizatorzy planują przeprowadzenie wielu interesujących imprez. Liczne konkursy, konferencje a także atrakcje dla najmłodszych to tylko wycinek z bogatego programu jesiennej imprezy. Tegoroczne Targi odbywać się będą w dniach od 19 do 22 października w Krakowie, przy ul. Centralnej 41 A. Oto niektóre propozycje organizatorów.
Konkurs im. Jana Długosza – dla autorów
Tradycyjnie w pierwszym dniu Targów rozstrzygnięta zostanie 9. edycja konkursu im. Jana Długosza. Warto odnotować, iż w tegorocznej edycji organizatorzy (firma Targi w Krakowie, Polska Izba Książki oraz Kulczyk Holding) odnotowali rekordową ilość zgłoszonych, a zarazem niezwykle interesujących publikacji. Podczas gali finałowej spośród 10 nominowanych do nagrody książek, nagrodę przyznana przez mecenasa konkursu, firmę Kulczyk Holding w wysokości 50.000 zł otrzyma autor najlepszego według oceny Jury dzieła. Rozstrzygnięcie konkursu połączone z galą finałowa odbędzie się w sali Filharmonii Krakowskiej w czwartek, 19 października.
Polska Izba Książki ogłosi wyniki konkursu na “PIK-owy Laur”. Konkurs skierowany jest do dziennikarzy i dotyczy najciekawszej prezentacji książki w mediach. Nagrody zostaną przyznane w 2 kategoriach; pierwsza w kategorii “Najciekawsza Prezentacja Książki w Prasie” oraz “Najciekawsza Prezentacja Książki w Mediach Elektronicznych”. Wręczenie nagród i rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas 10. Targów Książki w jednym z klimatycznych miejsc Krakowa.
EDYCJA – dla wydawców
Raz do roku wybierana jest książka najpiękniejsza, zgodnie z mottem konkursu „edytorsko doskonała”. Podczas Targów Książki w Krakowie jej wydawca zostaje uhonorowany cennymi nagrodami, ufundowanymi przez sponsorów, a jej twórcy (typograf, studio graficzne, drukarnia itp.) dyplomami. Wręczenie nagrody i rozstrzygnięcie konkursu – podczas 10. Targów Książki w Krakowie, w czwartek 19 października.
“Na najlepszą książkę akademicką” – dla uczelnianych oficyn wydawniczych
Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych w pierwszym dniu targów Ksiązki w Krakowie ogłosi wyniki konkursu i przyzna nagrody wydawnictwu, które opublikowało książkę uznaną przez Jury za najlepszy podręcznik akademicki lub skrypt uczelniany w bieżącym roku akademickim.
“Targowość” – dla publiczności
Instytut Książki w Rzeszowie będzie organizatorem kolejnego konkursu, pod jednoznacznie brzmiącym tytułem: “Targowość”. Celem konkursu jest przedstawienie rzeczywistości i przestrzeni targowej za pomocą dowolnych, krótkich form literackich (opisujących jeden dzień), układających się w swego rodzaju „blog literacki”. Opisywane mogą być zarówno przygotowania do targów, wydarzenia podczas trwania samej imprezy, najciekawsze stoiska, publikacje, spotkania, przypadkowe sytuacje i wszystko, co zdaniem uczestników jest warte przedstawienia. Konkurs trwać będzie podczas 4 dni targów w hali wystawowej 10. Targów Książki w Krakowie. Rozstrzygnięcie konkursu w niedzielę 22 października.
Dżonka 2006 – dla poetów
Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej utalentowanych poetów młodego pokolenia, promocja ich twórczości oraz upamiętnienie postaci poetki i aktorki Stanisławy Zawiszanki (1914-2003). Wręczenie nagrody i rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas 10. Targów Książki w Krakowie, w sobotę 21 października.
II konferencja Bractwa Gutenberga
Podczas targów odbędzie się II konferencja Bractwa Gutenberga pod nazwą „Ocean Możliwości”. Zadaniem organizatorów Konferencji jest przybliżenie wydawcom tajników drukarstwa i introligatorstwa. Na konferencji poruszony zostanie problem coraz większego wpływu technologii multimedialnych na życie człowieka, w tym wykorzystaniem ich przy wytwarzaniu książek. Organizatorem konferencji jest miesięcznik branżowy Wydawca.
50-lecie Stowarzyszenia Księgarzy Polskich
Stowarzyszenia Księgarzy Polskich będzie obchodzić swój jubileusz podczas drugiego dnia targów. Na jubileuszowy zjazd SKP zostały zaproszone do Krakowa wszystkie stowarzyszenia, których celem jest wspólne dobro rynku księgarskiego w Polsce. Szczegółowy program wydarzenia już niebawem!
Jak konserwować zbiory?
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wspólnie z Biblioteką Jagiellońską zorganizuje w dniu 20 października 2006 r. prelekcje pod nazwą: “Klinika Papieru Biblioteki Jagiellońskiej – techniki masowej konserwacji zbiorów już w Polsce” oraz “Zagrożenia i zniszczenia zbiorów bibliotecznych spowodowanych kwasową degradacją celulozy”.
Wystawa fotografii “Świat w obiektywie National Geographic” to 20 niezwykłych zdjęć przedstawiających fascynujący obraz naszej planety, widziany przez pryzmat codziennego życia, tradycji, kultury i przyrody. To rezultat pracy światowej sławy fotografów National Geographic, wśród których są m.in. William Albert Allard, Jodi Cobb, David Doubilet, Chris Johns, Nick Nichols i Tomasz Tomaszewski. Prezentowane podczas wystawy zdjęcia pochodzą m.in. z albumu “Świat w obiektywie National Geographic”.
Hal Duncan, Wiktor Suworow, Katarzyna Grochola, o. Leon Knabit, Janusz L. Wiśniewski, Krzysztof Mroziewicz, Sławomir Mrożek, Joanna Chmielewska.
Pełna lista zaproszonych gości już niebawem na naszych stronach www.ksiazka.krakow.pl. Serdecznie zapraszamy!
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.