"Handlarz kawą" Davida Lissa

"Handlarz kawą" Davida Lissa
„Handlarz kawą” jest powieścią, w której czytelnik znaleźć może miłość, tajemnicę, sensację, zdradę i odkupienie. Autor świetnie poradził sobie z przekazaniem klimatu tamtego czasu. W tajemniczy i inteligentny sposób przedstawia świat forteli, matactw i niebezpieczeństw oraz tłumionych tęsknot, gdzie religijne i kulturalne tradycje ograniczają możliwość pomnażania majątku oraz swobodę lokowania uczuć.
 
Akcja powieści rozgrywa się w siedemnastowiecznym Amsterdamie. Wraz ze wzrostem kolonializmu nastąpił olbrzymi rozwój w światowym handlu, a szereg wprowadzanych nowinek, jak kontrakty, giełdy czy ryzyko inwestycyjne zmieniłyAmsterdam w najbardziej dynamiczne miasto na świecie.
W swej powieści David Liss przedstawia dwa wymiary życia w Amsterdamie: finanse i religię, budując na nich historyczny thriller. Bohaterem powieści jest Miguel Lienzo, żydowski kupiec, nałogowy spekulant, który popada w ruinę poprzez fatalne posunięcia na giełdzie. Jedyną szansą na odbudowanie swojej pozycji finansowej mogłaby dla niego stac się ryzykowna inwestycja w nowy produkt. Wśród ówczesnych Europejczyków powoli rozbudza się potrzeba poznania egzotycznych towarów, takich jak: herbata, czekolada czy też kawa. W sprowadzeniu tego ostatniego produktu do Europy Miguel upatruje swoją szansę. Czy uda mu się zdobyć fortunę i prestiż dzięki kawie?
 
 
David Liss, autor „Handlarza kawą” jest laureatem nagrody Edgar Prize za książkę „A Conspiracy of Paper” (2001). Powieść „Handlarz kawą” została wybrana przez New York Public Library za jedną z 25 książek wartych zapamiętania w roku 2003. Autor mieszka wraz z żoną i córką w San Antonio oraz robi doktorat z literatury osiemnastowiecznej na Columbia University.
Kategorie: Inne, Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.