"Baudolino" już wkrótce. Jan i Vera Michalscy – wydawcy ze Szwajcarskiej wioski

"Baudolino" już wkrótce. Jan i Vera Michalscy – wydawcy ze Szwajcarskiej wioski

W najbliższych dniach, najpóźniej na początku listopada ukaże się w Polsce nowa, czwarta powieść Umberto Eco pt. Baudolino. Chociaż nie wszystkie recenzje (m.in. we Włoszech) są entuzjastyczne, powieść zdobywa na zachodzie ogromną popularność. Licząca 500 stron książka zawiera m. in. wątki miłosny i kryminalny oraz po raz pierwszy elementy autobiograficzne. 

W Niemczech i w Austrii Baudolino zajmuje pierwsze miejsce na takich listach bestsellerów jak: www.bucher.at, DerSpiegel.de, www.buchreport.de. Nawet Harry Potter musiał ustąpić palmy pierwszeństwa, może na naszych rankingach także warto już zrobić małe przetasowanie? 

W Polsce książka ukaże się nakładem Oficyny literackiej Noir sur blanc (chociaż jeszcze nie tak dawno krytycy zastanawiali się kto w ogóle zechce ją w Polsce wydać). Z tej okazji przedstawiamy historię firmy, która okazuje się być wyjątkowo interesująca, a tak niewiele osób ja zna.

Początki działalności Noir sur blanc są postrzegane na zachodzie jako jedna z bardziej egzotycznych historii – mówi się, że były one jak sen dwojga ludzi ze Szwajcarskiej wioski – Very, której matka wywodziła się z Ukrainy (lecz wychowywała się w Austrii), ojciec zaś był Szwajcarem i jej męża Jana Michalskiego. 
Za cel postawili sobie promocję literatury środkowoeuropejskiej, zarówno na zachodzie Europy, jak i w obszarach macierzystych. I w ten oto sposób w 1986 roku powstało Noir sur blanc.
Pierwszą opublikowaną książką w 1987 roku były zapiski Józefa Czapskiego "Wspomnienia starobielskie", "Tumult i widma", a także "Proust Against Defeat", zbiór wykładów (opatrzony własnoręcznymi rysunkami), jakie artysta wygłaszał współwięźniom w sowieckim obozie. Jedną z pierwszych książek, która ukazała się z inicjatywy Very Michalskiej były wspomnienia jej babki, księżniczki Catherine Sayn-Wittgenstein pt. "The End of My Russia (Diary 1914-1919)." 

Na dobre jednak wszystko zaczęło się rozkręcać w Paryżu w 1991 roku, kiedy Noir sur Blanc przejęło Księgarnię Polską w Paryżu przy bulwarze Saint-Germain w Dzielnicy Łacińskiej. 
Warszawski oddział, Oficyna Literacka Noir sur Blanc jest od zawsze wydawcą autorów świata zachodniego takich jak np. Henry Millera, Charlesa Bukowskiego, Paula Austera, Helli S. Haasse; Niny Berberowej, Blaise’a Cendrars’a, oraz w serii książek "z pantofelkiem": Mileny Moser, Liliany Faschinger, Zoé Valdés. Wśród autorów są także polskie nazwiska, np. Teodora Parnickiego. Noir sur blanc jest także wydawcą Sławomira Mrożka (zarówno w j. polskim, jak i francuskim – "Dzieła wybrane" od 1990 roku). 
W oficynie zatrudnionych jest 5 osób zajmujących się końcową redakcją i marketingiem. Od września dystrybucję książek Noir sur Blanc prowadzi Wydawnictwo Literackie z Krakowa oraz otwarto nowy magazyn w Jabłonowie koło Warszawy. 

W maju 2000 roku we Francji Jan Michalski kupił 49% udziałów w wydawnictwie Phebus (co zapewnia mu kontrolę nad firmą), znane z pięknych wydań literatury francuskiej i obcej (jego nakładem ukazuje się 70 książek rocznie). W kwietniu 2000 roku przejęli grupę wydawniczą Buchet-Chastel-Pierre Zach, wydawcy wielu późniejszych autorów Noir sur Blanc. Budynek, który równocześnie został nabyty będzie służył jako siedziba grupy pod nowym logo Meta (pochodzi od nazwy szwajcarskiej wioski w której Michalscy mają dom). Grupa Buchet-Chastel wydaje przede wszystkim literaturę piękną, ale niektóre oddziały jak np. Lethielleux i Le Sénevé wydają literaturę religijną, Studio SM – płyty z muzyką poważną. 
Uważa się, że sprzedaż w całej grupie powinna wynieść 6,5 mln dol. (włączając w to udziały w Phébus). Po procesie reorganizacji sprzedaż wzrośnie, chociaż właściciele zapowiadają, że na pewno nie nastąpi to szybko. 

W kraju Michalscy są zainteresowani przejęciem udziałów w Wydawnictwie Literackim, jednak ostateczna decyzja Ministerstwa w sprawie jego prywatyzacji jeszcze nie zapadła.

Katarzyna Głódkowska (historia firmy na podst. Publishers Weekly)

Czytaj pełne Listy bestsellerów  

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.