Premiera książki "Instytut"

Premiera książki "Instytut"
Jakub Żulczyk
Instytut
data premiery: 7 października 2010

 

 
Mam na imię Agnieszka. Moje mieszkanie ma na imię Instytut. Dwanaście godzin temu zostałam w nim uwięziona. Jest takie powiedzenie: „mój dom to moja twierdza”. Tak mówią. Jednak od dwunastu godzin mój dom jest moim więzieniem. Nie mogę z niego wyjść. Nikt nie może do niego wejść.

Kraków, aleja Mickiewicza 21. Agnieszka, barmanka z „Brzydkiego Kota” mieszka z grupą znajomych na piątym piętrze starej kamienicy. Pewnego dnia zostają odcięci od świata: krata na klatce schodowej zostaje zamknięta, winda nie działa, ktoś ukradł baterie z komórek i odciął internet. Co jest grane? Kartka podrzucona pod drzwiami wyjaśnia: „TO NASZE MIESZKANIE”.

Wszystkich zaczyna paraliżować strach. Kolejne godziny przynoszą więcej makabrycznych zdarzeń: ktoś zabija okna deskami, morduje koty, znika dziwaczna sąsiadka, pozostawiając po sobie puste mieszkanie z włączonym telewizorem. Znikają też jeden po drugim mieszkańcy Instytutu. Jacek, ksywa Rumun, schodzi po sznurze przez okno, żeby sprowadzić pomoc, ale czy można mu ufać? Czego tak naprawdę się boimy? I kim są Oni? Może dla każdego kim innym?

„Oni” zmieniają życie wszystkich bohaterów, a przede wszystkim Agnieszki i jej córki Eli, którą opiekuje się mieszkający w Warszawie ojciec. Agnieszka z determinacją walczy o córkę. Jednak by ją odzyskać, musi jak najszybciej uciec z Instytutu.

To mieszkanie jest nasze. Ten dom jest nasz. To miasto jest nasze.

Instytut to mocny, kontrowersyjny thriller utrzymany w klimacie filmy „Cube” i książek Stephena Kinga.

Jakub Żulczyk (ur. 1983) w Nidzicy, mieszka w Warszawie. Studia dziennikarskie i amerykanistykę skończył w Krakowie. W 2006 zadebiutował powieścią Zrób mi jakąś krzywdę…, wydaną nakładem Lampy i Iskry Bożej. Publikuje w „Lampie” wywiady, recenzje, eseje. Jest autorem tekstów dla „Exclusivu”, „Playboya”, „Machiny”, felietonistą „Dziennika-Kultura”. W 2008 r. wydał Radio Armagedon (Lampa i Iskra Boża), okrzykniętą „najbrutalniejszą i najuczciwszą polską powieścią młodzieżową”. Autora zaczęto porównywać do Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Williama Gibsona. Przez „MaleMena” został uznany w 2010 roku za jednego z 30 facetów przed 30., którzy będą rządzić krajem.

Żulczyk ma na koncie także scenariusze serialu TVN BrzydUla oraz jeden filmowy – wg swojej pierwszej powieści (ekranizacja jesienią 2010 roku). Prowadzi bloga: http://jakubzulczyk.ownlog.com.

Kategorie: Literatura

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.