Rozśmieszający do łez przewodnik po Wielkiej Brytanii
Już w księgarniach!
Przed powrotem do Stanów Zjednoczonych Bill Bryson udaje się w pożegnalną podróż po Wielkiej Brytanii. Przez długi czas wyspa ta była jego domem.
Analizując i badając osobliwość słynnych angielskich zwyczajów i fenomen “brytyjskości”, opisując miejsca popularne, ale i takie, których nikt nie wybiera, Bryson daje nam jedyny w swoim rodzaju, pełen zjadliwego humoru i ciętej ironii przewodnik po małej wyspie.
Co tak naprawdę może podobać się w kraju o wiecznie deszczowej pogodzie, który “wydał z siebie” krykieta, bohatera wojennego, którego ostatnim życzeniem było, żeby pocałował go niejaki Hardy, nazwy miejscowe w rodzaju Titsey czy Pleasure Gardens, ludzi mówiących: “Mogło być gorzej”, festiwal śmieci i teleturniej dla ogrodników?
Zobaczcie sami!
„Niedługo po przyjeździe do Wielkiej Brytanii wszedłem do księgarni i z zaskoczeniem zobaczyłem, że jest tam cały dział zatytułowany Jak chodzić. Wydało mi się to trochę dziwne i komiczne (tam, skąd pochodzę, ludzie z reguły nie potrzebują dowiadywać się z książek, jak mają poruszać nogami), ale potem zrozumiałem, że w Wielkiej Brytanii są dwa rodzaje chodzenia, a mianowicie chodzenie zwykłe, które pozwala przedostać się do pubu i w sprzyjających okolicznościach wrócić później do domu, oraz chodzenie specjalistyczne, do którego potrzebne są pionierki, mapy topograficzne w foliowych koszulkach, plecaki z kanapkami i herbatą w termosie i w stadium nieuleczalnym noszenie szortów w kolorze khaki przy każdej pogodzie”.
Bill Bryson urodził się w 1951 roku w Des Moines w stanie Iowa. W roku 1977 wraz z żoną i czworgiem dzieci przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Pisał artykuły dla „The Times” i „The Independent”. Wśród wydanych przez niego książek są takie bestsellery jak: The Lost Continent, Mother Tongue, Neither Here Nor There, Made in America, A Walk in the Woods, Zapiski z wielkiego kraju, Zapiski z małej wyspy, Krótka historia prawie wszystkiego i African Diary (dochody ze sprzedaży tej książki idą na konto organizacji dobroczynnej CARE International). 13 grudnia 2006 roku autor został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za dorobek literacki.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.