„Wszystko płynie”. Opowieść o samotności, wykluczeniu i izolacji jednostki na tle upadającego systemu

Przegląd

20 marca 2024 r., nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc, ukaże się książka pt. „Wszystko płynie” autorstwa Wasilija Grossmana, czyli przejmująca opowieść o samotności, wykluczeniu i izolacji jednostki na tle upadającego systemu sowieckiego.

W „Wszystko płynie” Grossman pisze o tym, co najważniejsze: o więzieniach i łagrach, o opresji systemowej, o trwałych spustoszeniach na terenie kraju, ale przede wszystkim o istnieniu człowieka w warunkach ekstremalnych. Ta powieść jest syntezą losu społeczeństwa w obliczu systemu komunistycznego i w realiach sowieckich. Grossman wychodząc od jednostki i zarysowując głębokie portrety psychologiczne swoich bohaterów, przechodzi do szerszego dyskursu i niezwykle trafnie diagnozuje bolączki całego systemu sowieckiego oraz co doprowadziło do jego zniszczenia.

Wasilij Grossman był radzieckim pisarzem i dziennikarzem. Urodził się w Berdyczowie, na terenie dzisiejszej Ukrainy, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, a więc jego powieści przesycone są multikulturalnym spojrzeniem na problem opresji systemowej. W 1961 roku, funkcjonariusze KGB skonfiskowali wszystkie kopie powstającej dopiero książki „Życie i los” tego pisarza − nawet bruliony i kalkę z maszyny do pisania. Jakimś cudem zostawili jednak w spokoju maszynopisy kolejnej, kto wie, czy nie bardziej nieprawomyślnej, powieści „Wszystko płynie”. To historia niedokończona przez pisarza, ale stanowiąca literacki testament Wasilija Grossmana, w którym proza przeplata się z głębokim traktatem historiozoficznym i błyskotliwym esejem.

 

 

Kategorie: Literatura