Nominacje do Nagrody im. C. K. Norwida 2023

Znamy już nominacje artystów do XXII edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za dzieło lub kreację powstałe na Mazowszu w 2022 roku w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr oraz w kategorii „Dzieło Życia”! Statuetki Norwidowskie zostaną wręczone laureatom 24 września w Teatrze Polskim w Warszawie.

Kandydatów do nagrody zgłaszają: ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. W przypadku Nagrody „Dzieło Życia” uprawnionymi są także mieszkańcy województwa mazowieckiego. Wyboru nominowanych i laureatów dokonują autorytety w poszczególnych dziedzinach sztuki, zasiadający w kapitułach Norwidowskich.

Dzieło Życia
W tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia” odbierze wybitna aktorka o charyzmatycznej osobowości i aktorskiej perfekcji – Maja Komorowska.

„Dziełem życia” Mai Komorowskiej jest ona sama, jako niezwykła postać teatru, filmu, życia społecznego i obywatelskiego w naszym kraju – powiedziała przewodnicząca Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Dorota Buchwald.

Nominacje
Literatura
W kategorii Literatura nominacje do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida otrzymali Anna Piwkowska za tom poetycki Furtianie (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), Małgorzata Sokorska za książkę Upadł Buk (wydawnictwo Austeria) oraz Andrzej Zieniewicz za tom esejów Sceny biografii. Ja pisarskie w pamięci autobiograficznej (Dom Wydawniczy Elipsa).
Muzyka
Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku Olgi Pasiecznik za nagranie płyty Stanisław Moniuszko. Pieśni (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik za dyrekcję artystyczną Festiwalu „Moniuszko na Trakcie Królewskim” i Patryka Walczaka za rolę Księcia Alberta w balecie Giselle, wystawianym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Sztuki plastyczne
W dziedzinie sztuk plastycznych pretendentami do statuetki Norwidowskiej zostali Antoni Fałat za wystawę Antoni Fałat – malarstwo prezentowaną w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Adam Styka za wystawę w Galerii Opera w Warszawie oraz Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska, która w Muzeum Mazowieckim w Płocku zaprezentowała wystawę monograficzną „Iluzja w przestrzeni. Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. Medalierstwo i rzeźba”.
Teatr
Wśród kreacji teatralnych uznanie kapituły zdobyły Agata Kulesza za rolę Anny w przedstawieniu To wiem na pewno wystawianej w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Anna Seniuk za rolę w monodramie Życie Pani Pomsel, granej w Teatrze Polonia w Warszawie i Anna Wieczur za reżyserię spektaklu Sztuka intonacji zrealizowanym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.
Statuetki i nagrody pieniężne
Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną 24 września w Teatrze Polskim w Warszawie.
Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości 10 tysięcy złotych.
Dotychczasowi laureaci
Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało 100 artystów. Były to osobowości świata sztuki: aktorzy i reżyserzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Danuta Stenka; dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz; artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Barbara Falender, Jacek Sempoliński oraz literaci – Ernest Bryll, Jakub Małecki, Wiesław Myśliwski.
Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Andrzej Seweryn czy Piotr Paleczny.

Kategorie: Nagrody