KRESY I BEZKRESY – Festiwal w Tykocinie

W dniach 30 czerwca – 9 lipca br. odbędzie się Festiwal w Tykocinie KRESY I BEZKRESY. Organizatorzy zapraszają na wyjątkowe, interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne skoncentrowane na przypominaniu dziedzictwa polskich Kresów w dialogu z innymi kulturami narodowymi, współtworzącymi tożsamość ziem dawnej Rzeczpospolitej.

Poprzez obecność wielu sztuk (film, teatr, literatura, muzyka, sztuki plastyczne) i praktyk kulturowych chcą przywołać ducha tego wspaniałego dziedzictwa oraz zapytać o jego dzisiejsze znaczenie. Sądzą, że pielęgnowanie pamięci o dawnej kulturze pogranicza oraz ożywianie rozmowy ze współczesnymi kulturami: litewską, białoruską, ukraińską, żydowską, tatarską i innymi, tworzącymi niegdyś Rzeczpospolitą, są nam dziś niezwykle potrzebne – także z powodu cienia rosyjskiego imperializmu, padającego wciąż na naszą część Europy.

Tegoroczna  edycja festiwalu Kresy i Bezkresy poświęcona jest Wileńszczyźnie. Jaki jest kształt wspólnej polsko-litewskiej historii i kultury, która tworzona jest  na pograniczu polsko-litewskim. Program tej edycji ma charakter chronologiczny i przebiega od ciemnej prahistorii plemiennej, poprzez Unię w Krewie i rządy Jagiellonów aż po Wilno II RP, okupacji oraz Wilno współczesne. To, z jednej strony, spotkanie z dziedzictwem polskiej kultury, powstającej na Wileńszczyźnie. Nie może zabraknąć więc nazwisk artystów takich, jak: Adam Mickiewicz, Józef Mackiewicz, Czesław Miłosz czy Tadeusz Konwicki. Z drugiej strony to także Wileńszczyzna, gdzie dokonywało się spotkanie Polaków z Litwinami i innymi nacjami, zamieszkującymi ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Zamiarem organizatorów było nie tylko upamiętnienie historii, ale i zaproszenie artystów żyjących, nawiązujących w swoich pracach do historycznej tożsamości regionu. Chcemy, aby zwłaszcza młodzi twórcy podjęli wysiłek artystycznego dialogu z dziedzictwem pogranicza i Kresów. W ten sposób ma ono szansę na wyjście z muzealnych sal ku Bezkresom – nieskrępowanemu polu ekspresji artystycznej i nakierowanie na uaktualnienie tradycji w teraźniejszości i przyszłości.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

 

Program TUTAJ

Kategorie: Wydarzenia