RUAH – startuje Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

RUAH – startuje Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Przegląd

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie. 32. edycja Festiwalu odbędzie się pomiędzy 28 czerwca i 2 lipca 2023 roku. Będzie to już czwarta edycja dedykowana żywiołom. Po ziemi, ogniu i wodzie, w tym roku czas zająć się powietrzem.

“Po hebrajsku powietrze to ruah, ale słowo to ma w tym języku kilka różnych znaczeń. Jak pisze Janusz Makuch:

Trzy podstawowe znaczenia mieszczą się w słowie „powietrze”, które w Tanachu przybiera postać ruah:

1. Duch (Boży) – Ruah Elochim (Ks. Sdz. 6:34, 1 Ks. Sam. 16:14, 1Ks.Krl. 18:12)
2. Oddech, ożywcze tchnienie (por. Ks. Ezechiela 37; 5, Hiob 12;10 )
3. Wiatr (Ex. 10;13 Ks. Liczb 11;31 )

Szukając tzw. „elementu spójnego”, który zawiera w sobie trzy podstawowe znaczenia słowa RUAH – Duch, Oddech, Wiatr i który jako żydowski „znak” jest czytelny dla ( niemal ) każdego, odwołujemy się w tym roku pojęcia/instrumentu, którego dźwięk – za sprawą świadomości oddechu – wyraża zarówno Ruah Elohim, Obecność Bożą, oraz naszą ludzką, tyleż ułomną, co bezcenną obecność, a za sprawą powietrza/wiatru dociera i przenika w najodleglejsze zakątki ludzkiej duszy i jego świata.”

W ramach programu literackiego w tym roku odbędą się trzy spotkania: z Ishbel Szatrawską, Jackiem Tacikiem, Zuzanną Hertzberg i Patrycją Dołowy.

W 1988 roku Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili przypomnieć społeczeństwu żydowską historię Polski i wkład Żydów w rozwój naszego kraju, jego kultury i społeczeństwa. Była to udana próba przywrócenia pamięci o polskich Żydach i upamiętnienia tych, którzy mieszkając w Polsce od wieków zostali albo wymordowani podczas Holokaustu, albo zmuszeni do emigracji w latach powojennych.

Z kameralnego wydarzenia FKŻ urósł do jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Krakowa i kraju, jednym z najbardziej znanych poza granicami Polski. Jest jedną z najlepiej kojarzonych marek naszego miasta.

Każdego roku 10-dniowy festiwal prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.

150 artystów, wykładowców i instruktorów dzieli się z naszą publicznością swoimi doświadczeniami i dokonaniami w rozwijaniu kultury żydowskiej. Autentyczność i prawda są dla nas najważniejszymi wartościami.

 

Program tutaj

wydarzenie na fb

 

Kategorie: Wydarzenia