Pokojowa Nagroda Niemieckich Księgarzy dla Salmana Rushdiego

Brytyjsko-indyjski pisarz Salman Rushdie (76) otrzyma tegoroczną prestiżową Pokojową Nagrodę Niemieckich Księgarzy. „W swoich powieściach i książkach non-fiction łączy narracyjną dalekowzroczność z ciągłą innowacją literacką, humorem i mądrością” – czytamy w uzasadnieniu o przyznaniu nagrody. „Czyniąc to, opisuje siłę, z jaką brutalne reżimy niszczą całe społeczeństwa, ale także niezniszczalność ducha oporu jednostek”. Sam Rushdie jest zaś przykładem tego drugiego.

Salman Ahmed Rushdie urodził się 19 czerwca 1947 r. w Bombaju w Indiach, obecnie jest obywatelem Stanów Zjednoczonych. Międzynarodową sławę przyniosła mu wydana w 1981 roku powieść „Dzieci północy”, rozgrywająca się na tle ogłoszenia niepodległości przez Indie w 1947 r. i traumy brutalnego podziału między hinduistycznymi Indiami a islamskim Pakistanem.

Rushdie jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy anglojęzycznych. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Jego książki poruszają tematy migracji i rozłamów między cywilizacjami Wschodu i Zachodu, a ich akcja często rozgrywa się na subkontynencie indyjskim. Rushdie pisze zarówno opowiadania, jak i powieści i raporty podróżnicze, eseje i artykuły dziennikarskie.

Pokojowa Nagroda Niemieckich Księgarzy to jedno z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich. Przyznawana jest od 1950 r., a jej pula wynosi 25 000 euro. Nagroda jest tradycyjnie wręczana ostatniego dnia Frankfurckich Targów Książki we frankfurckim Paulskirche. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał ukraiński pisarz, tłumacz i muzyk Serhij Żadan.

 

 

źródło DW

Kategorie: Nagrody