Przyznano doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2022

Nagrodę w kategorii literatura otrzymał prof. Wojciech Kudyba, w kategorii upowszechnianie kultury dziennikarz Piotr Gociek, a jedną z nagród za całokształt twórczości – Leszek Długosz.

W poniedziałkowy wieczór w Arkadach Kubickiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczał doroczne Nagrody Ministra Kultury. Prof. Gliński powiedział, że „znakiem charakterystycznym tej nagrody jest wielorakość twórców, ludzi kultury, którzy odbierali należne im honoru”. „To także odzwierciedlenie bogactwa polskiej kultury, na którą składa się tak wiele różnych działalności, działów, pomysłów, a także nowych nurtów w kulturze, które ze sobą współpracują i współgrają” – dodał.

Nagrody za całokształt twórczości otrzymali Leszek Długosz i prof. Krzysztof Jakowicz.

W kategorii Teatr nagrodę dostała aktorka Ewa Błaszczyk.

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych Rafał Geremek został uhonorowany nagrodą w kategorii film.

Prof. Krzysztofa Ingardena doceniono w kategorii architektura.

W kategorii tanecznej nagrodę dostała tancerka, nauczycielka tańca współczesnego Aleksandra Dziurosz.

Minister kultury przyznał dwie nagrody za twórczość ludową. Dostali je Zbigniew Wałach i Witold Kuczyński.

Pianistę profesora Pawła Zawadzkiego nagrodzono w kategorii edukacja artystyczna.

Po raz pierwszy minister kultury przyznał nagrodę za restytucję utraconych dzieł sztuki. Otrzymała ją konserwator Anna Lewandowska, prekursor metodologii badań konserwatorskich ukierunkowanych na identyfikację dzieł sztuki stanowiących obiekty utracone w wyniku II wojny światowej.

Śpiewaczka operowa, mezzosopranistka Anna Radziejewska otrzymała nagrodę w kategorii muzyka.

Za upowszechnianie kultury nagrody dostali pianista, solista, kameralista, improwizator, satyryk Waldemar Malicki i dziennikarz, krytyk, publicysta, pisarz, radiowiec Piotr Gociek.

W kategorii Kultura Cyfrowa minister kultury uhonorował Fundację Game Music.

Dwie osoby nagrodzono za ochronę dziedzictwa kulturowego: prof. Krzysztofa Pawłowskiego i Romualda Rzeszutka.

Za Ochronę Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą doceniono konserwatora Piotra Niemcewicza, profesora Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, członka Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” oraz autora szeregu opracowań konserwatorskich dotyczących polskich zabytków poza granicami kraju.

W kategorii Design nagrodę dostał projektant graficzny prof. Władysław Pluta, autor plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej.

KGHM Polska Miedź S.A. została nagrodzona w kategorii Mecenas Kultury.

W kategorii sztuki wizualne nagrodzono Jarosława Modzelewskiego, malarza, ilustratora, pedagoga.

Doroczna Nagroda Im. Tomasza Merty trafiła do filozofa, germanisty, poltologa prof. Marka Cichockiego.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują. Na nagrodę składają się: dyplom, statuetka oraz nagroda finansowa.

Nagroda jest przyznawana w 18 kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, restytucja utraconych dzieł, design, całokształt twórczości oraz mecenas kultury. Specjalna kategorię stanowi Nagroda im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” za książkę historyczną. (PAP)

 

ikona źródło MKiDN

Kategorie: Nagrody