Ruszają Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Przegląd
- Typ: Targi książki
- Marka: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
470 wystawców i 900 autorów potwierdziło udział w 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Wśród nich Radek Rak, Szczepan Twardoch, Anna Kańtoch, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Roma Ligocka i Andrzej Stasiuk.
“Tegorocznym targom przyświecają słowa Juliusza Słowackiego: +Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba+, które z jednej strony nawiązują do Roku Romantyzmu, a z drugiej stały się inspiracją do wielu działań. Takim znakiem rozpoznawczym tegorocznych targów jest cylinder romantyczny, ale kolorowy, który łączy w sobie tradycję z otwarciem na zmianę – i takie właśnie mają być tegoroczne targi” – powiedziała podczas konferencji prasowej Małgorzata Downar, przedstawicielka Targów Książki w Krakowie.
Targi w Krakowie rozpoczęły się hejnałem na Scenie Wisła w hali Expo Kraków .
“Kraków jest Miastem Literatury UNESCO. To pokazuje jego rolę, jeśli chodzi o czytelnictwo i cały przemysł związany z wydawnictwami. Ale jest też miastem, które jest kolebką naszego księgarstwa, bo tutaj powstały pierwsze wydawnictwa, pierwsze książki, pierwsze gazety” – podkreślił obecny na otwarciu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski,
Podczas oficjalnego otwarcia ogłoszono tytuły Ambasadorów Targów Książki, którymi uhonorowano Piotra Dobrołęckiego, Małgorzatę Wosion, Krzysztofa Wielickiego, a także Kamilę Wilk i Kamilę Życzkowską. Wręczone zostały także jubileuszowe dyplomy Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, tytuły “Przyjaciela Książki” wręczane przez Polską Izbę Książki oraz nagrody Gaudeamus wręczane przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.
Tradycyjnie w tym samym czasie w Krakowie odbywa się Festiwal Conrada goszczący pisarzy z całego świata. Same Targi Książki w Krakowie przygotowały natomiast dwa zupełnie nowe festiwale. To “Sobota z NON-FICTION”, w czasie której odbędą się spotkania z autorami najgłośniejszych książek literatury faktu tej jesieni, oraz “Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową”, w ramach którego przez dwa dni z czytelnikami będą się spotykać najbardziej poczytni pisarze fantastyki i science fiction.
Tegoroczne targi nawiążą także do ataku na Ukrainę, organizując debatę poświęconą literaturze w czasie wojny w Ukrainie.
“Będziemy się zastanawiać wspólnie z Wydawnictwem ANAGRAM, czy w czasie wojny literatura odgrywa szczególną rolę, czy jest potrzebna. W debacie wezmą udział polscy i ukraińscy twórcy, pisarze, również ci, którzy walczą na pierwszej linii frontu. Będą się z nami łączyć” – wyjaśniła Prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.
Przyznane zostaną również nagrody literackie – już pierwszego dnia Targów w Centrum Kongresowym ICE publiczność pozna laureata 25. Konkursu o Nagrodę im Jana Długosza, którego celem jest popularyzacja książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. W tym roku do konkursu zgłoszono 60 publikacji, spośród których jury wybrało 10 nominowanych.