Styczniowy miesięcznik „W drodze”
Styczniowy numer miesięcznika „W drodze” już w sprzedaży, a w nim: o teściowych i synowych, czyli o tym, jak uniknąć konfliktu i żyć w zgodzie; o krytykowaniu Kościoła i wymiataniu spod dywanu niewygodnych tematów; o tym, dlaczego niektórzy uważają, że msza online jest lepsza niż ta w realu; i o szczepionkach na covid, które nas skłóciły i podzieliły; i o winie z Sandomierza.
Tyle świetnych tekstów w tym numerze, a właściwie głównie rozmów, że nie wiem, od którego zacząć, żeby zachęcić do lektury.
Teściowe i synowe
Zacznę więc od tematu okładkowego, bo przecież temat teściowe i synowe jest zawsze aktualny i potrafi rozgrzać dyskusję do czerwoności. Dlaczego te relacje nierzadko są takie trudne i czy jest sposób na to, by ułożyć je dobrze, sensownie, żyć we wzajemnym szacunku i zrozumieniu? Przykłady wielu rodzin pokazują, że jest to możliwe – ale dlaczego niektórym się nie udaje? Kto ma więcej za uszami, teściowe czy synowe? A może nie bez winy są też synowie, którzy nie potrafią stanąć na wysokości zadania i być lojalnymi mężami? O tym wszystkim rozmawiają psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska i Dorota Ronge-Juszczyk oraz wieloletni duszpasterz rodzin abp Adrian Galbas SAC i Katarzyna Kolska. Rozmowy bardzo pouczające i dające do myślenia! Nie przegapcie ich.
Głos populi
Kryzys, który wyraźnie widać w Kościele, sprawił, że coraz częściej zaczynamy pytać o rolę świeckich we wspólnocie wierzących. Przez wiele lat relacje na linii wierni – duchowni różnie się układały. Księża mieli nauczać, pouczać i stawiać warunki, a świecy mieli pokornie milczeć, słuchać listów od biskupów i wypełniać polecenia proboszcza. Te czasy odchodzą, na szczęście, do przeszłości. Świeccy podnoszą głowy i chcą, by ich głos był dobrze słyszany przez duszpasterzy. Ile zwykły świecki może w Kościele? – o tym pisze Łukasz Wiśniewski OP.
Przez wiele lat różne trudne sprawy w Kościele zamiataliśmy pod dywan, o wielu woleliśmy nie wiedzieć, przymykaliśmy na nie oczy, zasłanialiśmy uszy. Ale zawsze gdzieś w tle kołatało się pytanie: Czy Kościół wolno krytykować, czy osoba wierząca ma prawo mówić źle o Kościele? O tym rozmawiamy z dziennikarzem Marcinem Gutowskim, autorem nagrodzonego Grand Press reportażu o kardynale Stanisławie Dziwiszu. Rozmowę, którą gorąco wszystkim polecam, przeprowadził redaktor naczelny miesięcznika Roman Bielecki OP.
Co pan gra, panie organisto?
Tych z Państwa, którym bliska jest muzyka, zachęcam do przeczytania tekstu ks. Andrzeja Draguły o pieśniach kościelnych i o tym, jak śpiewane słowa kształtują naszą wiarę, oraz rozmowy Jolanty Brózdy-Wiśniewskiej z jezuitą Dominikiem Dubielem SJ o roli śpiewu w kościele i o tym, dlaczego organy są lepsze niż perkusja czy gitara.
A ojciec Wojciech Surówka OP w stałej rubryce „Pytania w drodze” odpowiada na pytanie czytelnika o to, czy trzeba chodzić do kościoła skoro mszę ze świetnym kazaniem i doskonałą oprawą muzyczną można obejrzeć w internecie.
Siedem pierwszych
W tym miesiącu rozpoczynamy nowy cykl poświęcony sakramentom. Choć przystępujemy do sakramentów i je przyjmujemy, to zazwyczaj nasza wiedza o nich nie jest wielka. Niektórzy może pamiętają formułkę z katechezy, że sakrament to znak widzialny łaski niewidzialnej. Ale co to znaczy? I jakie to ma przełożenie na nasze życie? O tym opowiadać będzie liturgista ojciec Dominik Jurczak OP – w tym numerze, w rozmowie z Arkadiuszem Wojtasem OP.
Rozmowa w drodze
No i jeszcze jedna rozmowa otwierająca ten numer, której nie można przegapić – o podziałach między nami. Dzielą nas polityka, religia, podejście do gorących tematów etycznych i społecznych. Ale dlaczego podzieliły nas szczepienia i co takiego się stało, że nawet w tej kwestii zaczęliśmy sobie skakać do gardeł? – o tym z socjolożką prof. Małgorzatą Jacyno rozmawia Włodzimierz Bogaczyk.
Jak zawsze
Czekają też na Państwa nasi felietoniści – do ich grona dołączył ks. Mirosław Tykfer, komentatorzy czytań niedzielnych i recenzenci.
Kto kupi miesięcznik – nie będzie żałował. Jest co czytać, zwłaszcza że przed nami wciąż jeszcze długie zimowe wieczory. Warto je spędzić razem z nami. A jeśli chcą Państwo, żeby miesięcznik czekał na Was w skrzynce pocztowej, warto zamówić prenumeratę. Zachęcam. To ogromna wygoda!
Katarzyna Kolska
Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.
[https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2021-nr-12/]