„Kongres książki” na Festiwalu Conrada

„Kongres książki” na Festiwalu Conrada

Przegląd

„Kongres książki” to cykl spotkań dotyczących rynku wydawniczego. W dyskusjach adresowanych zarówno do samej branży, jak i do szerokiego grona odbiorców wezmą udział m.in. Edwin Bendyk, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Magdalena Hajduk-Dębowska, Barbara Klicka, Mikołaj Łoziński, Mateusz Pakuła, Barbara Sadurska i Agnieszka Wolny-Hamkało.

– „Kongres książki” od lat stanowi część Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. „Celem tego pasma jest tworzenie platformy dialogu dla osób na różne sposoby zaangażowanych w rynek książki. W jednym miejscu spotykają się autorzy i autorki, wydawczynie i wydawcy, bibliotekarze i bibliotekarki, księgarki i księgarze, tłumacze i tłumaczki, czytelniczki i czytelnicy. W trakcie debat omawiamy aktualne problemy i proponujemy rozwiązania. Część z nich jest następnie wdrażana i to przynosi największą satysfakcję. Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania partnerów, takich jak m.in. Polska Izba Książki, Stowarzyszenie »Unia Literacka« czy Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury” – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Część spotkań w ramach „Kongresu książki” odbędzie się w pałacu Potockich przy krakowskim Rynku Głównym. Na czwartek 24 października zaplanowano tam dyskusję o czasopismach literackich i roli, jaką dzisiaj spełniają. Udział wezmą Barbara Klicka („Dialog”), Marceli Szpak („Nowa Fantastyka”, „Ultramaryna”), Agnieszka Wolny-Hamkało („ZAKŁAD.magazyn”, „Notatnik Literacki”) oraz Anna Marchewka („Czas Literatury”).

Wyczekiwana debata o kondycji rynku książki i potrzebie zmian systemowych odbędzie się 25 października. Swój punkt widzenia przedstawią Jacek Dehnel (Stowarzyszenie „Unia Literacka”), Magdalena Hajduk-Dębowska (Polska Izba Książki), Grzegorz Jankowicz (Instytut Książki) oraz Rafał Lisowski (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury). „Umowy modelowe, Konwencja Krakowska (określająca dobre praktyki w działalności wydawniczej) i inne działania podejmowane przez środowisko literackie to próby poskromienia niewidzialnej i niekoniecznie nieomylnej ręki rynku. Te działania, podejmowane oddolnie, mają na celu poprawę sytuacji wszystkich podmiotów na rynku książki. Aby jednak były skuteczne, muszą do nich dołączyć zmiany systemowe, takie jak wielokrotnie postulowana ustawa o książce” – wyjaśniają organizatorzy.

Z kolei w sobotę 26 października pałac Potockich będzie gościć spotkanie Nowe wspaniałe światy. O grach i literaturze. „Czy jest miejsce, w którym możemy – czy bezkarnie? – sprawdzać nasze poglądy na temat tego, co jest dobre, a co złe? Na ile możemy i chcemy sobie pozwolić w takich warunkach?” – pytają organizatorzy. Odpowiedzi będą szukać pisarz i publicysta Jacek Dukaj, projektant i reżyser gier Jakub Stokalski oraz dziennikarz i eseista Edwin Bendyk.

Spotkania kongresowe na Targach Książki

Kilka spośród kongresowych spotkań otwartych dla publiczności odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie przy ulicy Galicyjskiej. W czwartek 24 października rozmowę z dyrektorem Instytutu Książki Grzegorzem Jankowiczem o założeniach i programie kierowanej przez niego instytucji przeprowadzi dziennikarz i dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza Szymon Kloska. Z kolei w piątek 25 października uczestnicy targów mogą wziąć udział w dyskusji zatytułowanej Czytanie w erze AI: Dlaczego jest ważniejsze niż kiedykolwiek? Lifehacki na popularyzację nawyku czytania. „W czasach dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji (AI), zdolność do krytycznego myślenia, analizy i rozumienia informacji staje się kluczowa. Czytanie wspiera te umiejętności, bo rozwija u uczniów zdolność koncentracji, kreatywność i inteligencję emocjonalną” – przekonują organizatorzy. Podczas debaty swoimi spostrzeżeniami podzielą się doświadczone edukatorki: Edyta Plich i Magdalena Siekierzyńska.

Również na 25 października zaplanowano debatę Powrót do Bullerbyn. Jak dorośli pisarze czytają książki dla dzieci. Do rozmowy zaproszono troje cenionych autorów: Mikołaja Łozińskiego, Mateusza Pakułę i Barbarę Sadurską. Młodych czytelników dotyczyć będzie także późniejszy panel organizowany we współpracy z Sekcją Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych Polskiej Izby Książki, zatytułowany Obraz wart tysiąca słów! Potencjał edukacyjny książki obrazkowej. Na ten temat dyskutować będą specjalistki: Anna Machwic (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach), Joanna Piekarska (Biblioteka Narodowa) i Anita Wincencjusz-Patyna (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu).

Warsztaty i spacery na Festiwalu Conrada

Program Festiwalu Conrada wzbogacają różnorodne warsztaty. Już dzisiaj, w poniedziałek 21 października „Tygodnik Powszechny” zaprasza do swojej redakcji osoby zajmujące się reportażem. Czy autor reportażu opisuje bohaterów i ich historie, czy też może przez ich pryzmat próbuje opowiadać o sobie? Splotowi tych dwóch perspektyw i wrażliwości – reportera i bohatera tekstu – przyjrzą się uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Annę Goc, redaktorkę „Tygodnika Powszechnego” i laureatkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

We wtorek 22 października Festiwal Conrada wspólnie z Muzeum Etnograficznym w Krakowie zaprasza na warsztaty zatytułowane Chłopi, ale którzy? Praca ze źródłami. „Podczas spotkania będziemy korzystać z zasobów archiwalnych, interpretować źródła osobiste i poznamy przedmioty codziennego użytku. Co mówi nam fotografia, list, pamiętnik? Jak na życie codzienne wpływała technika? Czy wszystko, co wygląda na ludowe, faktycznie takie jest? Zapraszamy wszystkich, których pasjonuje historia codzienności” – zapowiada Olga Drenda. Pisarka i dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada poprowadzi warsztaty wspólnie z historykiem i pracownikiem Muzeum Etnograficznego w Krakowie Mateuszem Królem.

Z kolei w środę 23 października Pałac Potockich będzie gościł Warsztaty Literatury Własnej im. Mariana Pilota. Poprowadzi je Emilia Konwerska – poetka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka i filmowa. „Warsztaty pisarskie czasami uczą, jak pisać ładnie i schludnie. Na tych odpinamy wrotki i piszemy tak, jak się tego po sobie nie spodziewaliśmy. Na patrona powołujemy Mariana Pilota, który w pisaniu nie bał się niczego” – przekonują organizatorzy. Ponadto na uczestników festiwalu czekają dwa literackie spacery: pierwszy, z Agnieszką Konior, prowadzi szlakiem Josepha Conrada (sobota 26 października), drugi, z Anną Hojwą, wiedzie przez krakowskie księgarnie (niedziela 27 października).

 

źródło conradfestival.pl

Kategorie: Wydarzenia