Kongres Futurologiczny już wkrótce

Przegląd

W dniach 13-15 września 2024 r. odbędzie się IV. Kongres Futurologiczny pod patronatem 150. rocznicy urodzin Jerzego Żuławskiego, prekursora współczesnej polskiej fantastyki naukowej. Miejscem wydarzenia będą zabytkowe wnętrza Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie. Wstęp na konferencję jest wolny.

W dniach 13-15 września Polska Fundacja Fantastyki Naukowej we współpracy z Wydawnictwem IX oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, zorganizuje czwarty ogólnopolski Kongres Futurologiczny. Tegoroczna edycja wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie.

Konferencja służyć ma integracji środowisk artystycznych i akademickich, stwarzając przestrzeń do interdyscyplinarnego dyskursu w duchu twórczości Stanisława Lema. Jak co roku spotkają się na niej pisarze, wydawcy krytycy i dziennikarze, a także specjaliści nauk humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych. W tym roku konferencja posiada również część warsztatowo-dydaktyczną, adresowaną do kandydatów na studia, studentów oraz nauczycieli.

Kongres swoją obecnością zaszczycą reprezentanci instytucji związanych z sektorem kosmicznym i technologicznym, między innymi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej), dr inż. Jacek Oko (prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej), dr hab. Piotr Orleański (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN), prof dr. hab. inż. Tadeusz Uhl (dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH) oraz mgr inż. Wiesław Paluszyński (prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego). Tematami, do których odniosą się eksperci, będą zagadnienia związane z astronautyką, sztuczną inteligencją i zrównoważonym rozwojem.

Tematami, do których odniosą się eksperci, będą zagadnienia związane z astronautyką, sztuczną inteligencją i zrównoważonym rozwojem. Nie zabraknie też znanych twórców kultury. W debacie na temat roli science fiction w kanonie lektur szkolnych zabierze głos Rafał Kosik. Udział w dyskusji na temat pola walki przyszłości weźmie dr Michał Cholewa. Wojciech Gunia opowie zaś o horrorze w przestrzeni kosmicznej. Honorowym gościem konferencji będzie Agnieszka Żuławska-Umeda, która włączy się w dyskusję na temat twórczości największych polskich pisarzy fantastyki naukowej.
Podczas konferencji przewidziana jest również premiera albumu muzycznego “Commentarii Lunares: W hołdzie Jerzemu Żuławskiemu”. Przez wzgląd na szczególną rocznicę program wydarzenia przede wszystkim skupi się na tematach dotyczących Księżyca oraz kosmosu, które przybliżone zostaną w zakresie zarówno dokonań naukowych, jak i fikcji obecnej w kulturze popularnej.

 

Wstęp na konferencję jest darmowy. Wydarzenie przeznaczono jest dla pełnoletnich słuchaczy.

Harmonogram wydrzenia:

13.09.2024 – BLOK NAUKI, BLOK KULTURY (Klaster Edukacji), prezentacja drukarek 3D, rakiety suborbitalnej i łazików planetarnych

14.09.2024 – BLOK NAUKI (Klaster Cybernetyki, Klaster Fizyki i Astronomii), BLOK KULTURY (Klaster Literatury, Klaster Sztuk Audiowizualnych), premiera albumu “Commentarii Lunares: W hołdzie Jerzemu Żuławskiemu)

15.09.2024 – BLOK NAUKI (Klaster Zrównoważonego Rozwoju), BLOK KULTURY (Klaster Mediów Cyfrowych i Gier)

 

 

Dzięki nawiązaniu współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Rzeszowską, pierwszego dnia konferencji na dziedzińcu Pałacu Potockich podziwiać będzie można jedyną w Polsce rakietę suborbitalną z napędem hybrydowym “Turbulencja” oraz łaziki planetarne “Kalman” i “Legendary”.

Kongres objęty został honorowym patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Partnerami wydarzenia są FOTA4Climate, Black Monk Games, Optimum Pareto i Space Agency. Patronat medialny zapewniły miesięczniki “Delta” i “Młody Technik” oraz magazyn “Fahrenheit”.

Mecenat nad konferencją objęła firma Jura, zapewniając najwyższej klasy obsługę zaplecza kafeteryjnego oraz polski oddział firmySener, specjalizującej się w inżynierii mechanicznej dla sektora kosmicznego.

 

 

 

źródło urania.edu.pl, kbf

Kategorie: Wydarzenia