Simon Winchester, Siła precyzji. Jak inżynierowie konstruowali współczesny świat
Przegląd
- Typ: Literatura faktu
- Marka: Bo.wiem, Wydawnictwo UJ
Simon Winchester
Siła precyzji. Jak inżynierowie konstruowali współczesny świat.
Seria: #nauka
Bo.wiem
Premiera: 30.09.2024
Precyzja – klucz do cywilizacji
Śrubka, samolot, karabin czy soczewka – do wytworzenia wielu otaczających nas przedmiotów potrzebne są precyzyjne narzędzia produkcji i odpowiednie metody pracy. Czy wiemy jednak, czym jest precyzja, kiedy się narodziła i komu ją zawdzięczamy? I w jaki sposób ją mierzyć?
Od początków angielskiej rewolucji przemysłowej po epokę cyfrową Simon Winchester opisuje przełomowe wynalazki, jakie doprowadziły do stworzenia współczesnych technologii opartych na precyzji. Przywołuje całą galerię niezwykłych inżynierów, pasjonatów i konstruktorów, takich jak Joseph Bramah, projektant nowoczesnego zamka do drzwi, Henry Maudslay, twórca koncepcji idealnie płaskiej powierzchni, czy John Whitworth, pomysłodawca mikrometru mierzącego z tolerancją błędu do jednej milionowej cala. Winchester opisuje historię stworzenia samochodu Rolls-Royce’a, aparatu Leica czy teleskopu Hubble’a, kończąc na przełomowych odkryciach, jakie dokonują się współcześnie w USA, Europie Zachodniej i Azji.
Siła precyzji to fascynująca opowieść o zapomnianych bohaterach i ich wynalazkach, które ukształtowały dzisiejszy świat. To zarazem próba zrozumienia znaczenia precyzji dla współczesnego człowieka i pytanie o granice jej zastosowań.
Czy wiesz, że:
do lat 40. XIX wieku każda śruba i nakrętka były unikatowe, co sprawiało, że trudno było je dopasować;
“zamek wyzwanie” Bramaha, przez 61 lat wystawiony w oknie warsztatu w Londynie, sforsował Alfred Hobbs, zajęło mu to pięćdziesiąt pięć godzin
powietrze w hali, w której produkowane są mikroprocesory, jest pięć milionów razy czystsze od tego, którym oddychamy na co dzień.
Fascynująca książka o naszym – bardzo ludzkim – dążeniu do precyzji. I o jego starciu z nieprecyzyjnością samej natury.
Tomasz Targański, tygodnik Polityka
Nasze niebo przecinają satelity; szpitale są wyposażone w niezwykłe maszyny; nosimy w kieszeni telefony o większej mocy obliczeniowej niż ogromne komputery, które zaledwie pół wieku temu wysłały ludzi na Księżyc. Wszystkie te rzeczy były możliwe dzięki wybitnym, obsesyjnym perfekcjonistom, zasługującym na największe pochwały.
Steve Donoghue, „The Christian Science Monitor”
Pełna entuzjazmu popularnonaukowa podróż po cudach techniki… Czytelnik będzie zachwycony!
„Kirkus Reviews”
Siła precyzji skłania do głębszej refleksji na temat z pozoru oczywistych przedmiotów codziennego użytku. Stanowi intelektualne wyzwanie i zmusza do zastanowienia się nad postępem ludzkości, a także jego przyczynami. To nie tylko interesująca, ale też niezwykle emocjonująca opowieść. Prawdziwa gratka dla każdego, kto chce zrozumieć świat maszyn i ich działanie.
„The New York Times”
Kolejna perełka autorstwa cieszącego się zasłużonym uznaniem historyka specjalizującego się w nietypowych, lecz nieodmiennie fascynujących tematach i postaciach.
„Booklist”
Najnowsze dzieło Winchestera to iście szalone dzieło popularnonaukowe gwarantujące naukę przez rozrywkę
„Publishers Weekly”
Winchester jest mistrzem opowiadania historii. Wszystkie osoby, miejsca i wydarzenia, o których z pasją pisze, ożywają na kartach książki, zachwycając niezwykłą drobiazgowością.
„New York Journal of Books”
Simon Winchester, brytyjsko-amerykański pisarz, dziennikarz i podróżnik. Studiował geologię na Uniwersytecie Oksfordzkim, następnie rozpoczął karierę jako dziennikarz. Podczas swojej pracy w „The Guardian” Winchester relacjonował wiele znaczących wydarzeń, w tym Krwawą Niedzielę w Dublinie i aferę Watergate. Jest autorem wielu bestsellerowych książek, które zdobyły uznanie czytelników i krytyków na całym świecie. W 2006 roku Winchester został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla dziennikarstwa i literatury. Mieszka w Massachusetts i Nowym Jorku.
Patroni:
Dobre książki mag
Ciekawostki historyczne
historia.org.pl
www.bowiem.wuj.pl