Letnie propozycje kulturalne księgarni warszawskich

Przegląd

Stołeczne księgarnie niezależne i antykwariaty przygotowały ciekawą ofertę kulturalną na spędzenie letniego czasu. Od 26 lipca do 22 września można uczestniczyć w spacerach, warsztatach dla dzieci i dorosłych, rozmowach wokół książek, spotkaniach autorskich z laureatami Nagrody Literackiej Warszawy. Będą także wspólne czytania, akcje performatywne i projekty muzyczne.Wydarzenia towarzyszą tegorocznej odsłonie konkursu na ulubioną stołeczną księgarnię.

Nabór projektów w open call-u prowadził Staromiejski Dom Kultury. Inicjatywy mogły zgłaszać organizacje pozarządowe, księgarnie i antykwariaty, nieformalne kolektywy, ale też pojedyncze osoby.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronach www i w mediach społecznościowych księgarni.

Wydarzenia:

31 lipca, godz. 18.30, Tajfuny –  Kanae Minato – królowa japońskich thrillerów w książce i filmie

. Spotkanie literacko-filmowe wokół twórczości Kanae Minato z okazji premiery książki „Wyznania”.

2 sierpnia, godz. 18.00, Nowa Księgarnia – „Wszystko dobrze” Mony Awad jako opowieść o kobiecym szaleństwie, czyli spotkanie bookclubu „Pożeraczki”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie element artystyczny w postaci wspólnie zaprojektowanego “elementarza” nawiązującego do tematyki spotkania.

3 sierpnia, Turnus na Wolskiej – Sztuka z czytania. Autorka projektu proponuje interpretację przestrzeni Turnusu na Wolskiej – księgarni i galerii sztuki – poprzez formę literacką.

6-7 sierpnia, Księgarnia Tarabuk – Spotkanie i warsztaty wokół książki „Pierwszy rok”. Projekt składa się z dwóch spotkań — pierwsze ma charakter spotkania autorskiego, a drugie — warsztatu rysunkowego. Tematyka wczesnego macierzyństwa.

10 sierpnia, Białoruska Księgarnia Knihauka – Spotkania autorskie „Wspólnota tłumaczy i czytelników”. Spotkanie z tłumaczem Igorem Kulikou’em wokół przekładu książki „Władca Pierścieni” J. Tolkiena na język białoruski.

17 sierpnia, Białoruska Księgarnia Knihauka – Spotkania autorskie „Wspólnota tłumaczy i czytelników”. Spotkanie z tłumaczką Kaciaryną Macijeuskają wokół przekładu książki „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego na język białoruski.

22 sierpnia, Antykwariat Książka dla Każdego – Zbrodnia na Wilsona – spacer literacki śladami kryminału PRL po Żoliborzu. Spacer poprowadzi prezes klubu MORD Grzegorz Cielecki.

24 sierpnia, godz. 11.00, Księgarnia i Kawiarnia Wydawnictwa Czarne – Nauka szycia notesów połączona z warsztatami poetyckimi z Kingą Skwirą.

1 września, Turnus na Wolskiej – Wspólne czytanie „Klaudyny” Colette. Warsztaty Lesbi Pensjonari. Queerowe warsztaty krytyczno-literackie dotyczące figury uczennicy żeńskiej szkoły – pensjonarki.

5 września, Antykwariat Zakładka – Zanim Ferrante: o włoskich pisarkach XX wieku. Spotkanie w formie prelekcji ma na celu zapoznanie uczestników z konkretnymi pisarkami, ale również pokazanie literatury Włoszek na tle epok, w których tworzyły i innych pisarek, które wpisały się do kanonu literatury światowej/europejskiej.

5 września, Księgarnia Wrzenie Świata – Czytając macierzyństwo i opiekę. Tematem spotkania będzie relacja między macierzyństwem a twórczością oraz strategie łączenia ról opiekunki i twórczyni.

5 września, Antykwariat Praski – Spotkanie autorskie z Beatą Pytko wokół jej debiutu komiksowego „Mord na dzielni”. Tłem publikacji jest warszawska Praga, architektura i zjawisko gentryfikacji.

7 września, Księgarnia Mamy to! – Muzyka tworzy książkę – tak powstaje miejska legenda cz.1. Akcja skierowana do rodziców i dzieci. Wspólne czytanie z podziałem na role wybranej książki dziecięcej, np. Detektywa Pozytywki lub Kociej Szajki w towarzystwie muzyki na żywo.

10 września, Księgarnia Państwowego Instytutu Wydawniczego – Orbita Literacka x Księgarnia PIW: Ulica Żółtego Błota. Rozmowa wokół książki Can Xue „Ulica Żółtego Błota” i set dark ambientowy w wykonaniu artysty muzycznego Botanica.

12 września, Antykwariat Zakładka – Praskie osobliwości. Spotkanie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem i Maciejem Sieńczykiem. Spotkanie na temat warszawskiej Pragi jako miejsca zamieszkania oraz inspiracji literackich.

13 września, Księgarnia Mamy to! – Muzyka tworzy książkę – tak powstaje miejska legenda cz.2.
Akcja skierowana do rodziców i dzieci. Wspólne czytanie z podziałem na role wybranej książki dziecięcej, np. Detektywa Pozytywki lub Kociej Szajki w towarzystwie muzyki na żywo.

15-22 września, Uśpiona Księgarnia – NO FUTURE BUT POEMS vol.2. Poszukiwanie nowej odsłony dla poezji. Podczas wydarzenia odbędą się: premiera co najmniej jednego z Poezzinów oraz wydarzenia performatywne.

Ulubiona Księgarnia Warszawy
Konkurs istnieje od 2020 roku. Powstał z myślą o niezależnych księgarniach, odgywających istotną rolę w tworzeniu lokalnej przestrzeni kulturalnej. W czterech dotychczasowych edycjach nagrodzono w sumie 25 miejsc, przeznaczając na ten cel blisko 300 tys. złotych.

Od 2023 roku konkurs jest organizowany na nowych zasadach. Składa się z kilku etapów: w pierwszym przyjmowane są zgłoszenia ksiegarń. W kolejnym eksperci z jury nominują księgarnie w czterech kategoriach: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Następnie mieszkańcy głosują w plebiscycie online.

Nagrody pieniężne oraz tytuł Ulubionej Księgarni Warszawy 2024 otrzymają miejsca z największą liczbą głosów oraz laureat nagrody specjalnej wyłoniony spośród nominowanych przez komisję konkursową. Tegoroczna edycja rozpocznie się 26 sierpnia.

 

 

źródło kultura.um.warszawa.pl

Kategorie: Wydarzenia