Europejska Noc Literatury 2024

Przegląd

Już po raz 13, Wrocław zaprasza do udziału w Europejskiej Nocy Literatury. Tegoroczna odsłona jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich odbędzie się 24 sierpnia na terenie osiedla Szczepin.


Europejska Noc Literatury prezentuje twórczość europejskich pisarzy i pisarek od ponad 10 lat – po raz pierwszy zagościła we Wrocławiu w 2013 roku, w ramach programu ESK 2016. Od pierwszej edycji formuła jest niezmienna: fragmenty 10 europejskich książek na żywo czytane są przez 10 wybitnych postaci polskiej kultury w 10 wyjątkowych wrocławskich lokalizacjach. ENL jest więc nie tylko szansą, by na żywo usłyszeć 10 fragmentów starannie wybranej prozy w interpretacjach najciekawszych polskich aktorek i aktorów. Dzięki wydarzeniu odkrywamy również nieoczywiste, na co dzień trudno dostępne zakamarki miasta, co roku innej jego okolicy. Na przestrzeni lat wydarzenie odwiedziło już: Stare Miasto, Szczytniki i Dąbie, Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki, osiedle Powstańców Śląskich, Karłowice, Przedmieście Świdnickie i Huby.

Tegoroczna odsłona wydarzenia zagości na wrocławskim Szczepinie. Na terenie dzisiejszego osiedla już w średniowieczu znajdowały się osady rybackie, a następnie wsie, które do miasta włączono na początku XIX wieku. W przedwojennym Breslau współczesny Szczepin nosił miano Przedmieścia Mikołajskiego – był prężnie rozwijającą się dzielnicą o przemysłowym charakterze. Niemal doszczętnie zrównany z ziemią podczas wojny Szczepin budowano na nowo według powstałego pod koniec lat 60. XX wieku projektu Marii i Witolda Molickich. W efekcie jest dziś przede wszystkim osiedlem mieszkaniowym – pełnym zieleni, pośród której wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami, które prężnie powstają w ostatnich latach.

W ramach wieczornych spotkań z literaturą organizatorzy chcą poznać mniej oczywiste i najciekawsze miejsca Szczepina. Jednym z nich będzie znajdujący się w sercu Szczepina skwer św. Damiana de Veustera – flamandzkiego misjonarza, patrona odtrąconych, chorych na trąd i AIDS. Kolejny punkt na literackiej mapie to budynek Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – Filii we Wrocławiu przy ulicy Braniborskiej. Siedziba uczelni, która została otwarta dla studentów w pierwszych dniach stycznia 2012 roku, mieści w sobie nie tylko sale dydaktyczne, bibliotekę, studio nagrań czy trzy sale teatralne. Prowadzona jest tutaj ważna dla młodych artystów scena, wyróżniająca się na kulturalnej mapie Wrocławia – Teatr AST.

Tematykę i teksty od 2018 roku proponują osoby silnie związane ze środowiskiem literackim, wchodzący w role kuratorów bądź kuratorek Europejskiej Nocy Literatury. Dotychczas byli to: dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, literaturoznawca Michał Rusinek oraz pisarka i kulturoznawczyni Sylwia Chutnik. Podobnie jak w ostatnich latach, również 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury będzie odbywać się pod kuratelą literackiego erudyty bądź erudytki – już w najbliższych dniach dowiemy się, w jaką podróż wyruszymy w tym roku i poznamy osobę odpowiedzialną za koncepcję programową ENL.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

za Wrocławski Instytut Kultury

Kategorie: Wydarzenia