Spotkanie autorskie Cezarego Harasimowicza i Elżbiety Ficowskiej w Muzeum POLIN
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
- Marka: Wydawnictwo LIRA
20 marca 2024 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odbyło się spotkanie autorskie promujące „Bietę” Cezarego Harasimowicza. To niezwykle poruszająca opowieść o najmłodszym dziecku ocalonym z warszawskiego getta dzięki Irenie Sendlerowej, Elżbiecie Ficowskiej, która była gościem spotkania. Wieczór pełen emocji, liczni gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością mogli nie tylko wysłuchać fragmentu powieści czytanego przez Cezarego Harasimowicza, ale także wysłuchać opowieści o życiu Biety z perspektywy jej córki, Anny. To wyjątkowe spotkanie prowadził rewelacyjny Remigiusz Grzela.
Dziękujemy za wspólnie spędzony wieczór.
Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. „Bieta” nie jest jednak biografią. „Bieta” jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.
„To miłość ocaliła żydowską dziewczynkę z mroku zagłady. Doznała jej w obfitości i dzieli się nią przez całe życie. Także w tej książce, którą się czyta ze łzami w oczach, ale i z uśmiechem. Brawo czuły autor! Brawo bohaterka z piekła rodem! ”
Agata Tuszyńska
Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl