Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania już wkrótce

W dniach 15-19 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, odbędzie się 18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Temat tegorocznej edycji brzmi: „Przekazać dalej”

Stowarzyszenie „Grupa Studnia .O” oraz Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają do udziału w wydarzeniu, w którym wystąpią wybitni artyści i artyści z Polski i całego świata.

Chcemy skupić się na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza/opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej w Polsce i na świecie. Czym różni się sztuka opowiadanie od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat? W jakich kontekstach – społecznych, edukacyjnych, artystycznych – może funkcjonować dzisiaj profesja opowiadacza?

Organizatorzy zapraszają na spotkania z opowiadaczem z Toronto Danem Yashinskym, który dziesięć lat temu podbił, a może raczej przygarnął do serca słuchaczy warszawskiego festiwalu. W tym roku będzie mu towarzyszyła słynna tancerka i choreografka kanadyjska Annemarie Cabri, która wytańczy na scenie opowiadane historie. Dan Yashinsky podzieli się również swoją praktyką storycare, czyli opowieściami troski, które mogą przyjść z pomocą w szpitalach i hospicjach, a także warsztatem pracy z dziećmi i młodzieżą nad opowieściami osobistymi, rodzinnymi i lokalnymi. Gigi Bigot z Francji, która samą siebie nazywa handlarką opowieści i gwiazd, zaprosi słuchaczy na jedyny w swoim rodzaju wykład performatywny, podczas którego opowie o symbolicznym języku baśni, o swojej drodze opowiadaczki i kontekstach, w jakich dzisiaj można opowiadać baśnie. Halima Hamdane z Maroka wprowadzi słuchaczy w zakamarki arabskiej tradycji sztuki opowiadania z perspektywy kobiet, oraz otworzy wieko zaklętej szkatułki pełnej zapachów i tajemnic. Polina Tšerkassova, zarówno opowiadaczka-muzyczka, jak i badaczka-antropolożka z Estonii, zaczaruje uczestników dźwiękami wielu instrumentów etnicznych i przybliży nieobecną dotychczas na festiwalu w Warszawie tradycję opowiadania z północnych regionów Morza Bałtyckiego. Festiwal będzie też gościć przedstawiciela tradycji tureckich aszyków Ozana Aşıka Erola Şahinera i współczesne spadkobierczynie tej sztuki.

Po raz pierwszy na festiwalu zagości głuchy artysta – Adam Stoyanov, wybitny przedstawiciela kultury Głuchych, znanego z udziału w spektaklach teatralnych, m.in. „Rytuale miłosnym” w reżyserii Daniela Kotowskiego. Adam tworzy autorskie opowieści, które ze swadą i humorem opowiada scenicznie w polskim języku migowym (tym razem opowieści będą tłumaczone na polski język foniczny). Po raz pierwszy na festiwalu będzie również obecna przedstawicielka ludowej tradycji gawędziarstwa Irena Stopa z Jordanowa, która przekazuje swoją sztukę i repertuar kolejnym pokoleniom.

 

 

źródło Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Kategorie: Wydarzenia