Przyznano Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

W Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się uroczystość wręczenie nagród Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Laureatem drugiej edycji Nagrody Różewicza został Łukasz Barys za utwór “Szwaczka” .  Zwycięzca otrzymał 50 tys. zł.

Na tegoroczny konkurs nadesłano 94 utwory, z których do drugiego etapu zakwalifikowano 19. Następnie kapituła wybrała trzy do ścisłego finału:

“Dobre papiery” Anny Wakulik to przewrotna opowieść o przywłaszczonej tożsamości żonglująca stereotypami narodowymi;

Pray the Gay Away” Michała Kordy to historia osób poddanych próbom zmiany orientacji seksualnej z homoseksualnej na heteroseksualną;

“Szwaczka” Łukasza Barysa jest gorzką diagnozą kondycji współczesnych dwudziestokilkulatków – ich niedojrzałości, narcyzmu, lęku przed dorosłym życiem – podał gliwicki teatr.

Nagroda Dramaturgiczna im. Tadeusza Różewicza ma na celu “wspieranie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej”. Do konkursu można zgłaszać utwory dramatyczne przeznaczone do wystawienia w teatrze, napisane w języku polskim przez autorów mających w dorobku przynajmniej jeden utwór literacki wcześniej opublikowany (z nadanym numerem ISBN) i/lub wystawiony na scenie teatru repertuarowego. Tekst zgłaszany do konkursu nie może być wcześniej publikowany ani wystawiony w formie sztuki teatralnej.

 

Kategorie: Nagrody