Premiera powieści „Nasze życia wymyślone” Karine Tuil

Przegląd

Dziesiąta powieść w serii Collection Nouvelle, prezentującej najnowszą literaturę francuskojęzyczną, właśnie trafia do księgarń

 

 

„Nasze życia wymyślone” Karine Tuil to wielowarstwowa opowieść o miłosnym trójkącie, poszukiwaniu tożsamości, marzeniach o lepszym życiu, cenie sukcesu, wszechobecnej przemocy w stosunkach społecznych i związkach. Jednym słowem: współczesna komedia ludzka, której akcja rozgrywa się miedzy Paryżem a Nowym Jorkiem.

Powieść trafiła do finału Nagrody Goncourtów i stała się międzynarodowym bestsellerem. Sztuka na jej podstawie w 2022 roku weszła do repertuaru paryskiego Atelier Théâtre Actuel. W Polsce ukazuje się w serii Collection Nouvelle w przekładzie Adriany Celińskiej.

Wydaje się, że Sam Tahar, a właściwie Samir Tahar, błyskotliwy prawnik z Nowego Jorku, ma wszystko: władzę, sławę, bogactwo, udane małżeństwo. Jednak swój sukces zbudował na kłamstwie. Gdy arabskie pochodzenie okazało się przeszkodą w karierze, zaczął podawać się za Żyda i „pożyczył” fakty z życia Samuela, przyjaciela ze studiów, a obecnie niespełnionego pisarza, który wegetuje na przedmieściach Paryża. Dwadzieścia lat wcześniej Samuel podjął próbę samobójczą i w ten sposób zatrzymał przy sobie zakochaną w Samirze Ninę. W połowie życia te trzy komety na nowo się spotykają i następuje wybuch…

 

O autorce

Zdjęcie autorki: © JF Paga

 

 

 

 

 

 

Karine Tuil – francuska pisarka urodzona w 1972 roku, autorka nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków książek, z których aż sześć było nominowanych do Nagrody Goncourtów, a kilka doczekało się adaptacji teatralnych i filmowych. Jej pierwsze, ironiczne i tragikomiczne powieści krążą wokół tematów tożsamości żydowskiej i rodzinnych relacji. Z czasem pisarka porzuciła burleskowy ton, by bezkompromisowo obnażać hipokryzję społeczeństwa. W styczniu 2023 Karine Tuil opublikowała zbiór wierszy „Kaddish pour un amour”.

 

O serii

W serii Collection Nouvelle ukazują się interesujące utwory najnowszej literatury francuskojęzycznej w znakomitych przekładach. Książki reprezentują różne odmiany powieści (od klasycznego kryminału przez thriller historyczny, powieść psychologiczną, biograficzną i feministyczną, po powieść-groteskę i powieść z wątkiem eko). Zdobyły prestiżowe nagrody literackie (Prix Goncourt, Prix Goncourt des lycéens, Prix Femina, Prix Renaudot, Prix Landerneau) lub kandydują do tych nagród i zyskały zainteresowanie szerokiej publiczności w wielu krajach. Wśród autorów są pisarze znani polskim czytelnikom, jak i dotąd niewydawani: Antoine Laurain, Amélie Nothomb, Bernadette Pécassou, Thomas B. Reverdy, Pierre Lemaitre, Karine Tuil, Sylvain Prudhomme, Victor Jestin czy Laura Ulonati.

 

Książkę Karine Tuil można zamówić tu:

https://nowela.pl/nasze-zycie-wymyslone-collection-nouvelle

Informacje szczegółowe: ISBN 978-83-67029-83-4, stron: 480, format: 145 x 220 mm, oprawa broszurowa ze skrzydełkami

W sprzedaży także e-book w formatach EPUB, MOBI, PDF:

https://nowela.pl/nasze-zycie-wymyslone-wersja-cyfrowa-collection-nouvelle

 

 

Kategorie: Literatura