Już w ten weekend Zakopane zaprasza na Festiwal Literacki

Tegoroczna ósma edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się w dniach 7-9 lipca br.,  pod hasłem „CzytajMY”.

Po raz pierwszy promocje książek odbędą się w nowo powstałej Mediatece na Stacji Kultura. Nie bez znaczenia jest fakt, iż miejsce to zostaje oddane dla mieszkańców w roku 90-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu, które na przestrzeni lat przyciągało pod Giewont najwybitniejszych twórców, takich jak: Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński, Żeromski. O tym, że miasto i Tatry nadal inspirują współczesnych pisarzy najlepiej świadczy ilość książek zgłaszanych od 2016 roku do Nagrody Literackiej Zakopanego.

W tym roku, wydarzenie będzie okazją do spotkania m.in.: Agaty Tuszyńskiej, Roberta Małeckiego, Natalii de Barbaro, Joanny Gromek-Illg czy Tiny Oziewicz.

W programie pojawią się również opowieści o Wisławie Szymborskiej i słowa Agnieszki Osieckiej, której teksty wyśpiewa młoda artystka, laureatka 23. Edycji Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej.

W roku setnych urodzin poetki Wisławy Szymborskiej we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej zaprezentowana zostanie wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska” oraz ekspozycja wyklejanek zainspirowanych twórczością noblistki, które powstały we współpracy z uczniami z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Tradycyjnie już na Placu Niepodległości w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędą się warsztaty literacko-plastyczne, ekologiczne, a także akcja #GodzinaCzytania będąca wspólnym punktem programu wszystkich festiwali literackich w Polsce zrzeszonych w Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Zatem po prostu CzytajMY.

W ramach Festiwalu obok spotkań autorskich, odbywają się promocje książek, a także wernisaże wystaw malarstwa oraz koncerty. Nie zabraknie również regionalnego akcentu — spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury”. Tę część festiwalu zwieńczy przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego dla jednej z nominowanych książek.

Program Festiwalu TUTAJ

Kategorie: Wydarzenia