#KsiążkaChroni. Kindle dla bibliotek

#KsiążkaChroni: Fundacja Powszechnego Czytania i Legimi udostępniają czytniki kindla i e-booki dla uchodźców z Ukrainy.

Kolejna odsłona akcji #KsiazkaChroni skierowana jest do dorosłych czytelników, uchodźców z Ukrainy.

Fundacja Powszechnego Czytania dzięki współpracy z International Book Project i firmą Legimi przekaże ponad 100 czytników Kindle oraz miesięczny dostęp do e-booków i audiobooków w języku ukraińskim, ale także w językach polskim, angielskim i niemieckim – w sumie ponad 170.000 publikacji. Czytniki trafią do bibliotek publicznych i pedagogicznych, które już od miesięcy organizują pomoc dla uchodźców.

Wiemy jak utrudniony jest dostęp do książek w języku ukraińskim. W momencie zagrożenia, zabierane są najpotrzebniejsze rzeczy i te, które łatwo ze sobą przewieźć. Książki zostają na miejscu. Z licznych badań wynika, że czytanie łagodzi stres, a literatura w ojczystym języku może mieć niezwykle kojącą działanie dla tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni International Book Project i firmie Amazon za dar w postaci Kindli, które możemy przekazać dalej – mówi Katarzyna Konopka, Kierownik projektu #KsiążkaChroni Fundacji Powszechnego Czytania.

Tragedia tego, co wydarzyło się na Ukrainie, dotknęła nas wszystkich i wszyscy robimy, co możemy, by stanąć po stronie narodu ukraińskiego, by zachować jego język, kulturę i wspierać ich w tym trudnym okresie. Książki zmieniają życie, dlatego tak ważna jest kontynuacja naszego wspólnego wysiłku i umożliwiania zarówno ukraińskim, jak i polskim czytelnikom dostępu do książek – podkreśla Lisa Fiedler Fryman, Dyrektorka Wykonawcza International Book Project.
Legimi od początku wojny angażuje w pomoc uchodźcom m.in. poprzez akcję „Czytamy dla Ukrainy” a także udostępnienie blisko 2000 e-booków i audiobooków w języku ukraińskim, udostępnianych bezpłatnie w bibliotekach publicznych. Wierzymy, że dzięki czytnikom ebooków, zorganizowanym przez FPC i rozdystrybuowanym przy wsparciu Legimi do bibliotek, nasi goście z Ukrainy otrzymają łatwiejszy dostęp do literatury w swoim ojczystym języku. Cieszymy się, że możemy w ten sposób pomóc – dodaje Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi

Biblioteki dzięki swojej działalności informacyjnej, edukacyjnej i kulturalnej już teraz organizują zajęcia dla dzieci i dorosłych uchodźców z Ukrainy. Czytniki e-booków, które w ramach akcji #KsiażkaChroni będą udostępniane czytelnikom z Ukrainy, są kolejnym powodem, by odwiedzić bibliotekę, skorzystać z jej bogatej oferty, poznać środowisko lokalne, uzyskać pomoc, czy informację.

 

O International Book Project:
IBP to amerykańska organizacja non-profit, założona przez Harriet Van Meter w 1966 roku, która wysłała ponad 8 milionów książek do 168 krajów. Jej misją jest promowanie edukacji i umiejętności czytania i pisania przy jednoczesnym poszerzaniu wiedzy Amerykanów o ich sąsiadach, co osiąga poprzez coroczne wysyłanie ponad 300 000 książek do szkół, bibliotek, kościołów i wolontariuszy Korpusu Pokoju w całym rozwijającym się świecie i w Stanach Zjednoczonych. Ma siedzibę w Lexington, Kentucky.

www.intlbookproject.org

O Fundacji Powszechnego Czytania:
Misją Fundacji Powszechnego Czytania jest podnoszenie umiejętności czytania i pisania, przede wszystkim w Polsce, jako środka do lepszego, bardziej integracyjnego i otwartego społeczeństwa, a także silniejszej i bardziej innowacyjnej gospodarki. Wraz z wybuchem wojny organizacja rozpoczęła pomoc dzieciom ukraińskich uchodźców w Polsce oraz wspieranie wydawców w Ukrainie.
www.fpc.org.pl sekretariat@fpc.org.pl

O Legimi:
Legimi S.A. to prekursor i lider na rodzimym rynku abonamentowego dostępu do cyfrowych książek. Serwis www.legimi.pl, często określany jako „Spotify dla ebooków”, od 2012 r. umożliwia czytanie i słuchanie w subskrypcji, również w kooperacji z największymi polskimi operatorami komórkowymi. Legimi stworzyło unikatowa ofertę „czytnik za 1 zł”, a także udostępnia technologię synchrobooków®, umożliwiającą naprzemienne czytanie i słuchanie książek na większości urządzeń mobilnych. Firma rozwija również usługę wypożyczeń bibliotecznych, a od 2016 r. obecna jest także na rynku niemieckim, prowadząc serwis www.legimi.de. Od 2021 r. spółka Legimi S.A. notowana jest na GPW (NewConnect).

Poza działalnością e-commerce Legimi od kilku lat tworzy internetowe programy Prolog oraz Prolog Live! popularyzujące czytanie, prezentujące najciekawsze książki, autorów i autorki, a także najważniejsze czytelnicze zjawiska. Od 2021 r. firma prezentuje również Legimi dzieciom, format skierowany do najmłodszych, zachęcający do rozpoczęcia przygody z książkami.
www.legimi.pl

Kategorie: Wydarzenia