BIBLIA JAKUBA WUJKA – reprint pierwszego wydania

Przegląd

BIBLIA JAKUBA WUJKA – reprint pierwszego wydania wraz z Komentarzem współczesnych biblistów polskich wydanym w osobnym tomie


Tłumaczenie: ks. Jakub Wujek
Data wydania:   2010
Format: 240 x 345 mm
Papier: kremowy
Oprawa: twarda, jedna tasiemka
Na zamówienie Klienta możliwa jest stylizowana, ręczna oprawa (za dodatkową opłatą).
REPRINT POLSKIEGO PRZEKŁADU BIBLII JAKUBA WUJKA
URATOWANY PRZED ZNISZCZENIEM
PLANOWANYM PRZEZ NIEMIECKIE WYDAWNICTWO!!!

W roku 2010 Fundacja „Zakłady Kórnickie” podjęła się niezwykle ważnego przedsięwzięcia: sfinansowania i organizacji wydania w ramach serii „Biblia Slavica” reprintu pierwszego wydania Biblii w przekładzie ks. Jakuba Wujka, opublikowanego w Krakowie w 1599 roku. Szesnastowieczny przekład Biblii dokonany przez ks. Wujka należy do „złotego wieku” literatury polskiej. Zgodnie ze słowami Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego pochodzącymi ze wstępu do tego niezwykłego wydania, Biblia Wujka „jest najbardziej oryginalnym przedsięwzięciem w dziedzinie prozy artystycznej polskiego odrodzenia (…). Jest nie tylko pomnikiem polskiej myśli teologicznej, ale także dziełem literackim o wielkiej wartości, na którym wychowywały się całe pokolenia Polaków”. Reprint, uzupełniony o tom komentarzy współczesnych biblistów polskich, został wykonany w Niemczech w roku 2010.

     Celem, jaki przyświecał tej pracy, było szerokie propagowanie tego, co najlepsze w kulturze polskiej. Niestety pełnej realizacji tego celu przeszkodziło bankructwo Fundacji i przejęcie jej zasobów przez niemiecką firmę wydawniczą, która przeznaczyła pomnik polskiej kultury na całkowite zniszczenie! Gdy jako Oficyna Wydawnicza VOCATIO dowiedzieliśmy się o skierowaniu tego reprintu na przemiał, postanowiliśmy jak najszybciej wykupić z niemieckich rąk cały zapas wspomnianego Dzieła, czyli 135 egzemplarze. Tylko dzięki błyskawicznej interwencji VOCATIO udało się odzyskać i uratować dla polskiej kultury te niezwykle cenne i wyjątkowe reprinty Biblii Wujka. Tym samym wielki trud, jaki Fundacja „Zakłady Kórnickie” włożyła w wydanie wspomnianego dzieła, nie poszedł na marne, a trud udostępnienia tego pomnika języka polskiego wszystkim miłośnikom Biblii i ludziom kultury nie został zaprzepaszczony.

Niniejszym udostępniamy Państwu uratowany od zagłady przepiękny reprint pierwszego wydania Biblii ks. Jakuba Wujka. Ofertę kierujemy do wszystkich zainteresowanych pielęgnowaniem kultury polskiej oraz języka polskiego. Dzieło jest bowiem nie tylko cennym spojrzeniem wstecz na historię powstania polskich tłumaczeń Biblii, ale także świadectwem teraźniejszości pokazującym ciągłość przekazu Słowa Bożego z pokolenia na pokolenie.

Książkę można kupić na stronie internetowej Oficyny Wydawniczej VOCATIO:
https://vocatio.com.pl/pl/p/Reprint-Biblii-Wujka/1364

 

 

Kategorie: Literatura, Religia
Tagi: Vocatio