Jurij Felsztinski i Władimir Popow OD DZIERŻYŃSKIEGO DO PUTINA

Przegląd

Jurij Felsztinski i Władimir Popow
OD DZIERŻYŃSKIEGO DO PUTINA
Służby specjalne Rosji w walce o dominację nad światem 1917‒2036
ISBN 978-83-8188-552-2

Najnowsza książka Jurija Felsztinskiego i Władimira Popowa opowiada o stopniowym przejmowaniu władzy w Rosji przez służby specjalne – od grudnia 1917 roku, kiedy utworzono WCzK, Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną, pod kierownictwem Feliksa Dzierżyńskiego, do czasów współczesnych, kiedy w rezultacie niezgodnych z konstytucją działań państwem zaczęła na dobre rządzić Federalna Służba Bezpieczeństwa, a jej dawny dyrektor, Władimir Putin, został wiecznym prezydentem.

Autorzy opisują walkę WCzK/KGB z Komunistyczną Partią Związku Radzieckiego, która toczyła się nieustannie przez dziesiątki lat. W tej walce przewagę zyskiwała raz jedna, raz druga strona, ale w końcu służby bezpieczeństwa odniosły ostateczne zwycięstwo nad partią w 1991 roku. W 2000 roku, kiedy Putin przejął władzę, zdobyły cały kraj. Putin zamierza być prezydentem do 2036 roku – w ten sposób pobije rekord Stalina, który rządził przez 30 lat. Rządy dysponującej bronią jądrową FSB są niezwykle niebezpieczne dla Rosji i całego świata. Czy i ewentualnie jak można wyeliminować to zagrożenie?

„. Istnieje pogardzane i znienawidzone państwo oraz pogardzany i znienawidzony naród, którzy zamieszkuje ten kraj. Nie ma już prezydenta Putina ‒ jest szalony tyran, który zapędził siebie do bunkra”.
Jurij Felsztinski
dla niezalezna.pl

Jurij Felsztinski urodził się w 1956 roku w Moskwie. Studiował historię w Moskiewskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym. W 1978 roku wyemigrował do USA i kontynuował studia na Brandeis, a następnie Rutgers University, gdzie się doktoryzował. Napisał m.in. opublikowane w Polsce przez REBIS książki Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę (z Michaiłem Stanczewem) i Wysadzić Rosję (z Aleksandrem Litwinienką).
Władimir Popow urodził się w 1947 roku w Moskwie. Od 1972 roku służył w KGB, gdzie zajmował różne stanowiska, m.in. był zastępcą szefa XII grupy V Zarządu (nadzorował współpracę ze służbami bezpieczeństwa „bratnich” krajów Układu Warszawskiego). W październiku 1991 roku został usunięty z KGB w stopniu podpułkownika za odmowę udziału w puczu moskiewskim. W 1996 roku wyemigrował do Kanady.

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis