Nie rdzewieje
Przegląd
- Typ: Literatura
- Marka: Książnica
Czy w pięć dni można wrócić do przeszłości?
Czy stara miłość naprawdę nie rdzewieje?
Magda przyjeżdża ze stolicy do rodzinnego Sosnowca, by po latach spotkać się ze swoją pierwszą dziewczyną. Wśród śląskiej i zagłębiowskiej architektury odżywają wspomnienia, a dawni znajomi okazują się lustrem, w którym można się przejrzeć i przeanalizować życiowe wybory. W komórce Magdy co chwilę lądują wiadomości od warszawskiej kochanki, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Podróż w przeszłość stanie się bodźcem do podjęcia decyzji na temat przyszłości.
Pięć dni z życia głównej bohaterki przeplata się z opowieściami jej rozmówczyń. Nieheteroseksualne kobiety w różnym wieku przytaczają anegdoty o matkach, żonach i kochankach. Pewna siebie Kaśka, uwodzicielska Gabrysia i nieśmiała Anna mówią m.in. o tożsamości, coming oucie i o tym, jak to jest być z byłą swojej byłej. Wywiady, ogłoszenia matrymonialne i notki z aplikacji randkowych współtworzą manifest pokolenia 30-latków, dla których miłość naprawdę niejedno ma imię…
Nie rdzewieje to powieść o poszukiwaniu miłości. Miłości tak silnej, że staje się uzależnieniem.
„Chciałam napisać powieść o nieheteronormatywnych kobietach, którą sama chętnie bym przeczytała. O meandrach randkowania, o drobnych detalach obyczajowych, o ogłoszeniach matrymonialnych, które niosą ze sobą odpryski czyichś historii, czasem bardzo mi obcych, ale jednocześnie właśnie przez to ciekawych. Migotliwy i zróżnicowany obraz społeczności, do której sama należę – z tym zastrzeżeniem, że jest to obraz niepełny, fikcyjny, wystylizowany, gdzie trudne emocje przełamane są poczuciem humoru.
Podobnie było w przypadku Millenialsów – zarówno w konstrukcji głównej postaci, jak i innych osób, w których się przegląda. „Nie rdzewieje” to próba opisania tego, co kryje się za „fantazyjnymi kawami na Instagramie”. Rozliczeń przed trzydziestką, nastrojów wokół transformacji ustrojowej, od potrzeby wyjątkowości i bycia „najlepszą wersją siebie”, przez zmęczenie, frustrację, uzależnienia i ich przyczyny, aż do tęsknoty za zwyczajnym życiem i prawdziwą miłością.” – autorka o książce
Małgorzata Pawlak – Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej,
zawodowo specjalizuje się w psychologii pracy, po godzinach prowadzi bloga GochaPawlak.pl.
Pomysłodawczyni i wieloletnia koordynatorka projektu miejskiego „Warszawa dla początkujących”,
dedykowanego osobom, które są nowe w stolicy. Publikowała w Kulturze Liberalnej,
magazynie Szajn oraz monografiach naukowych.
W dowodzie ma Sosnowiec, w sercu – Górny Śląsk, za oknem – Warszawę.