Lem wiecznie żywy. 6 scenariuszy audioseriali inspirowanych jego twórczością ma szansę na realizację

Lem wiecznie żywy. 6 scenariuszy audioseriali inspirowanych jego twórczością ma szansę na realizację

Przegląd

Audioteka oraz StoryLab.pro rozstrzygnęli kolejne Wezwanie realizowane w ramach programu „Usłysz Kulturę”, tym razem skierowane do pasjonatów gatunku science fiction. Spośród 44 nadesłanych projektów scenariuszy audioseriali 6 prac ma szansę na realizację.

Usłysz Kulturę to autorski program Audioteki, który powstał z potrzeby wsparcia początkujących twórców, wchodzących na ścieżkę kariery w branży audio-wizualnej. Uczestnicy programu w ramach wsparcia otrzymują dostęp do wiedzy, finansowanie, pomoc techniczną, możliwość dystrybucji produkcji na platformie oraz promocję w kanałach własnych. Przy wyborze prac dla ekspertów kluczowe są projekty zrealizowane z pomysłem oraz odpowiednim doborem muzyki i głosów, jakościowym sound designem, dbałością o szczegóły, profesjonalne podejście do nagrań i realizacji, a także kreatywne prezentowanie treści, trzymające odbiorcę w napięciu i wzbudzające emocje.

W ramach ostatniego Wezwania o tematyce S-F do Audioteki spłynęły 44 obszerne opisy pomysłów na oryginalne scenariusze produkcji audio. Do drugiego etapu, w ramach którego twórcy mieli przygotować pierwszy odcinek audioserialu oraz treatment całej produkcji, zakwalifikowało się 16 prac. Wśród kryteriów oceny projektów jury brało pod uwagę niesztampowość zgłoszeń, osadzenie proponowanej produkcji w gatunku science fiction, a w tym inspiracje twórczością Lema, odpowiednie rozłożenie napięcia dramaturgicznego oraz barwność, wiarygodność i złożoność bohaterów.

Audioteka wybrała 6 najbardziej oryginalnych scenariuszy, dopasowanych do medium, jakim jest audioserial, charakteryzujących się dobrym warsztatem scenarzysty i zgłoszonych w przejrzysty sposób.

Nasze ostatnie Wezwanie wymagało od autorów i autorek znajomości literatury Stanisława Lema oraz świata science fiction. Twórcy świetnie odnaleźli się we wskazanym gatunku, a swoje projekty oparli o dogłębny research osiągnięć nauki i techniki. Dzięki temu przedstawione historie zachowują zasadę wysokiego prawdopodobieństwa, tak ważną dla science fiction. W scenariuszach nie zabrakło również ciętego humoru, niezwykłych historii i idealnie zbudowanych postaci. Nagrodziliśmy aż 6 projektów, które zaskoczyły nas przede wszystkim warsztatem i oryginalnością.

W gronie zwycięskich prac znalazła się również produkcja skierowana do młodszych słuchaczy. To zgłoszenie bardzo nas ucieszyło – Stanisław Lem również nie stronił od tworzenia dla dzieci – mówi Klaudia Grzesiak, Head of Polish Content w Audiotece.

Od początku istnienia Usłysz Kulturę do Audioteki spłynęło 501 zgłoszeń. Dotychczas zrealizowanych już zostało 21 produkcji, które dostępne są w aplikacji, a wśród nich znajdują się takie tytuły, jak „Miła robótka”, „W krainie wysokich traw”, „Popłyń ze mną” oraz premierowa pozycja, pt. „Burchot”.

Więcej szczegółów na temat działalności Usłysz Kulturę znajduje się na stronie projektu oraz w bezpłatnych webinarach:
webinarium 1 – Czym jest program Usłysz Kulturę?
webinarium 2 – Jak wygląda proces produkcji?
webinarium 3 – Jak reżyserujemy produkcje audio?
webinarium 4 – Jak napisać dobry scenariusz?
webinarium 5 – Wezwanie nr 1. – scenariusz produkcji familijnej

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: audioteka