Grzegorz Dziedzic laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2022

Tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru został Grzegorz Dziedzic, autor książki „Żadnych bogów, żadnych panów”. Nagroda Czytelników powędrowała do Joanny Opiat-Bojarskiej, z kolei Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej otrzymała Anna Rozenberg.

Galę Nagrody Wielkiego Kalibru 2022, która odbyła się w Starym Klasztorze w sobotni wieczór, prowadził, podobnie jak w latach ubiegłych, dyrektor festiwalu Irek Grin. Po ogłoszeniu werdyktu nagrodzony Grzegorz Dziedzic nie krył wzruszenia, wyznał też ze sceny, że o takim momencie nawet nie marzył, wspominając problemy związane ze znalezieniem wydawcy dla nagrodzonej powieści.

Laureat otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez Małgorzatę Burban oraz ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł. O wyborze Grzegorza Dziedzica zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.

Przyznana też została nagroda czytelników. W wyniku plebiscytu odbywającego się na stronie MFK i Portalu Kryminalnego najwięcej głosów przypadło w udziale Joannie Opiat-Bojarskiej, autorce powieści „Oni”. Poza Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru laureatka otrzymała okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł (ufundowaną przez Wydawnictwo EMG).

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej w postaci rocznej prenumeraty tygodnika „Polityka” (z którym jurorka była związana). Otrzymała ją w tym roku Anna Rozenberg za powieść „Maski pośmiertne”. Uzasadniając decyzję jury Anna Marchewka przyznała, że nagrodzona powieść to niezwykle dojrzały debiut, który udowadnia, w jak dobrym kierunku zmierza literatura kryminalna.

Miasto Wrocław po raz piąty ufundowało również nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich. Laureaci czternastej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowanego przez Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022 w dniach 25–28 maja. Nagrody trafiły do Magdaleny Layer-Sarzotti („Drugie aresztowanie”), Weroniki Mathii („To, co zostało w Breslau”) i Jacka Kalinowskiego („Wisielec”) za najlepsze literackie nakreślenie obrazu Wrocławia.

A oto wszyscy nominowani w tym roku do Nagrody Wielkiego Kalibru:

Wojciech Chmielarz, „Wilkołak” (Marginesy)
Grzegorz Dziedzic, „Żadnych bogów, żadnych panów” (Papierowy Księżyc)
Anna Kańtoch, „Lato utraconych” (Marginesy)
Joanna Opiat-Bojarska, „Oni” (Słowne)
Anna Rozenberg, „Maski pośmiertne” (Czwarta Strona)
Maciej Siembieda, „Kukły” (Agora)
Jakub Żulczyk, „Informacja zwrotna” (Świat Książki)

Kategorie: Nagrody