“Pokolenie przyjaciół. Zakulisowy obraz kultowego serialu” z nazwiskami fanów na okładce

Przegląd

Saul Austerlitz amerykański wykładowca i badacz popkultury zabiera nas w sentymentalną podróż poświęconą kultowemu serialowi “Przyjaciele”. Początkiem podróży są lata ‘90, a jej końca, podobnie jak krańca zainteresowania serialem, nie widać. Od 23 marca fani serialu mogą znaleźć książkę “Pokolenie przyjaciół. Zakulisowy obraz kultowego serialu”, z wieloma ciekawostkami dotyczącymi właśnie Friendsów.

O co chodzi z tym fenomenem “Przyjaciół”?

W ramach działań wokół książki zorganizowano zapisy, dzięki którym najwięksi fani szóstki przyjaciół z Manhatanu, mogli wpisać na okładkę swoje imię i nazwisko. Jak to się stało, że sitcom, wdarł się w świadomość różnych pokoleń i na trwałe zapisał jako ważny element popkultury? To właśnie wyjaśnia Saul Austerlitz.

“Sprawy związane z Przyjaciółmi zajmują całkiem pokaźną część internetu, który znacznie by zubożał, gdyby nagle zniknęły z niego wszystkie listy poświęcone serialowi (10 najlepszych tekstów Chandlera, 10 najsłodszych gestów Joeya itp.). Co więcej, obeznanie we friendologii uznaje się za rzecz oczywistą. BuzzFeed mógł opublikować artykuł, którego autorka postanowiła spróbować słynnego deseru Rachel z „Tego, w którym Ross się naćpał”, bezpiecznie zakładając, że czytelnicy nie tylko będą wiedzieli, o co chodzi, ale też, że żywo interesuje ich, jak może smakować danie składające z konfitury, budyniu, wołowiny i groszku.”

Jak to wszystko się zaczęło? – “Pokolenie przyjaciół” – ksiąśka z ciekawostkami, twórcami i analizą fenomenu

“Przyjaciele zadebiutowali w telewizji, kiedy internet był jeszcze nowością, zabawką pozwalającą Chandlerowi poznawać kobiety przez laptopa. Gdy schodzili z anteny, sieć stała się już ogromnym forum, na którym ludzie mogli dyskutować o serialu, wyrażać swoje przywiązanie do niego, naśmiewać się, kwestionować podejmowane przez scenarzystów lub bohaterów decyzje, podważać założenia, na których bazowała historia, czy wreszcie składać cześć swojemu ukochanemu sitcomowi i wygłaszać na jego temat prawdy objawione.”

Był 2 września 1996 roku, gdy widzowie w Polsce ujrzeli pierwsze kadry kultowego dziś serialu. Sześcioro przyjaciół rozsiadło się na pomarańczowej kanapie w ulubionej kawiarni i zaczęło dyskutować o seksie, związkach, pracy i wszystkim innym po trochu.
Jest rok 2022, a nowi fani (kolejne pokolenia) wciąż pragną poznawać losy Rachel, Rossa, Joeya, Chandlera, Moniki i Phoebe. Przyjaciele stali się najbardziej wpływowym serialem swojej epoki i nigdy nie musieli „zrobić sobie przerwy”. A oto jak do tego doszło…

“(…) lecz poza wąską grupą domorosłych badaczy niewielu młodszych widzów chciało poświęcać czas na poznawanie seriali sprzed swoich czasów. Przyjaciele stanowili od tej reguły wyjątek. Zaakceptowało ich całe młode pokolenie fanów. Młodzież hurtem oglądała kolejne odcinki na Netfliksie, wykłócała się o Rossa i Rachel, uczyła na pamięć najlepszych tekstów i tworzyła inspirowane sitcomem memy […]”

 

 

www.wsqn.pl

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: SQN