Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022

Zakończono przyjmowanie książek zgłoszonych do X edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku zostanie ona przyznana w dwóch kategoriach – za najlepszy polski tom poezji wydany w 2021 roku i za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski wydane w latach 2018-2021.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 276 polskich tomów poezji wydanych w roku 2021. Pełną lista zgłoszonych książek TUTAJ

Kapituła Nagrody w składzie Andrea Ceccherelli, Janusz Drzewucki, Xavier Farré, Alina Świeściak, Marta Wyka i Jurij Zawadski wybrała 86 książek, które zakwalifikowano do kolejnego etapu. Pełna lista zostanie opublikowana 10 marca br.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy zagraniczny tom poetycki tłumaczony na język polski przyznawana jest co dwa lata. Wyjątkowo, w tym roku w konkursie biorą udział książki wydane w latach 2018-2021. Dwa lata temu ze względu na zawieszenie konkursu spowodowane pandemią nie przyznano nagrody za książkę wydaną w latach 2018-2019. W sumie do konkursu zostało zgłoszonych 96 tomów tłumaczonych. Pełna lista zakwalifikowanych tytułów TUTAJ

Nominowane tomy poetyckie poznamy w maju. Wtedy też zostanie ogłoszony poznamy zdobywca nagrody za najlepszy tom zagraniczny tłumaczony na język polski.

Laureata tegorocznej  Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy polski tom poetycki 2021 roku, poznamy na początku lipca 2022 roku.

 

Kategorie: Nagrody