Książki zakwalifikowane do X Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Ogłaszono listę 85 książek, które zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu X edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach – za najlepszy polski tom poezji wydany w 2021 roku i za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski wydane w latach 2018-2021.

Nagroda za najlepszy polski tom poetycki wydany w 2021 roku

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 276 polskich tomów poezji wydanych w roku 2021. Pełna lista 85 tytułów, które zakwalifikowano do kolejnego etapu TUTAJ.
Wyboru dokonała Kapituła Nagrody w składzie Andrea Ceccherelli, Janusz Drzewucki, Xavier Farré, Alina Świeściak, Marta Wyka i Jurij Zawadski.

Nagroda za najlepsze tłumaczenie zagranicznego tomu poetyckiego na język polski

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy zagraniczny tom poetycki tłumaczony na język polski przyznawana jest co dwa lata. Wyjątkowo, w tym roku w konkursie biorą udział książki wydane w latach 2018-2021. Dwa lata temu ze względu na zawieszenie konkursu spowodowane pandemią nie przyznano nagrody za książkę wydaną w latach 2018-2019. W sumie do konkursu zostało zgłoszonych 96 tomów tłumaczonych. Pełna lista zakwalifikowanych tytułów TUTAJ.

 

Nominacje do X edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w maju. Wtedy też poznamy zdobywcę nagrody za najlepszy tom zagraniczny tłumaczony na język polski. Laureata tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy polski tom poetycki 2021 roku, poznamy w trakcie uroczystej Gali na początku lipca 2022 roku.

 

 

źródło nagrodaszymborskiej.pl

Kategorie: Nagrody