“Tajemnice długowieczności” – nowa książka Marty Zaraski

Przegląd

Marta Zaraska

“Tajemnice długowieczności.
Jak przyjaźń, życzliwość
i optymizm pomagają dożyć stu lat”


Premiera 9 marca 2022
Wydawnictwo W.A.B.

Dlaczego koszenie trawnika starszego sąsiada może być lepsze
dla stanu waszych tętnic niż chodzenie na siłownię?

Dlaczego jogging synchroniczny z przyjacielem może mieć
korzystniejszy wpływ na długość życia niż bieganie w pojedynkę?

Dlaczego aby uzyskać prozdrowotny zastrzyk oksytocyny należy
delektować się zieleniną, patrząc głęboko w oczy bliskiej osobie?

Co robić, aby długo żyć?

Ludzkość od wieków próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie. Skupia się przy tym często na niewłaściwych rozwiązaniach: cudownych dietach, cudownych pokarmach, cudownych suplementach. Unikamy glutenu i inwestujemy w gadżety do ćwiczeń. Łykamy witaminy i mamy obsesję na punkcie BMI. Jeśli jednak nawet praktykowane w granicach rozsądku zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna są faktycznie istotne dla stanu naszego zdrowia, to większe szanse na dożycie stu lat dają rzeczy, z których nazbyt często rezygnujemy na rzecz modnych diet i najnowszych odmian treningu cardio. A są to: przyjaźnie, posiadanie celu w życiu, empatia i życzliwość. Badania naukowe pokazują, że te „miękkie” czynniki wpływają na zdrowie dużo bardziej niż dieta i ćwiczenia fizyczne.

Marta Zaraska, znana i lubiana dziennikarka specjalizująca się w publikacjach naukowych bierze na warsztat temat długowieczności i mitów związanych z tzw. zdrowym trybem życia. Czy dieta bezglutenowa i regularne ćwiczenia na siłowni uchronią nas przed starzeniem? Na ile mogą pomóc nam łykane w tabletkach suplementy i gotowane na parze brokuły?

Autorka przeanalizowała setki badań, prac naukowych i eksperymentów wyciągając bardzo ciekawe wnioski dotyczące tego, co w naszym życiu powinno być naprawdę ważne, jeśli chcemy żyć jak najdłużej. To napisana przystępnym językiem, dobrze udokumentowana i niepozbawiona praktycznego wymiaru opowieść o dobrych nawykach, wadze relacji społecznych
i zaangażowaniu w rozwój osobisty, które pomagają żyć dłużej i lepiej.

Marta Zaraska jest dziennikarką specjalizującą się w publikacjach naukowych, teksty jej autorstwa publikowały m.in. „The Washington Post”, „The Atlantic”, „The Los Angeles Times”
czy tygodnik „Polityka”. W 2016 roku wydała książkę „Mięsoholicy: 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka”, która została uznana przez magazyn „Nature” za jedną z najlepszych propozycji naukowych roku. Książki jej autorstwa przetłumaczono na siedem języków,
a ukazujące się właśnie po polsku „Tajemnice długowieczności” były bestsellerem w Kanadzie
i Korei. Mieszka we Francji z mężem, córką i psem.

Strona www książki i autorki:
www.growingyoungthebook.com
www.zaraska.com

Kategorie: Hobby i Poradniki
Tagi: WAB