Przyznano podwójną Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego za lata 2021 i 2020

Ubiegłoroczna nagroda trafiła do Marty Kwaśnickiej, autorki zbioru opowiadań Pomyłka. Tegoroczną statuetkę odebrał Wojciech Kudyba za zbiór opowiadań I co dalej?. Gala miała miejsce 17 grudnia 2021 roku w zmodernizowanych przestrzeniach Biblioteki Narodowej.

Przewodniczący kapituły nagrody prof. Maciej Urbanowski uroczyście ogłosił laureatów i wygłosił laudacje. Za sztukę wyrafinowanej, literackiej analizy tożsamości człowieka, odnawiającą najlepszą tradycję prozy psychologicznej, za kunsztowną opowieść w formie narracyjnych miniatur, poszerzającą formułę opowiadania o nowe możliwości gatunkowe, a także za stworzenie oryginalnego portretu młodego pokolenia dojrzewającego w niepodległej Polsce nagrodę przyznano Marcie Kwaśnickiej.

Jury doceniło również Wojciecha Kudybę za konsekwencję i oryginalność, z jaką pisarz portretuje współczesnych, zwykle przeciętnych bohaterów, których głos wybrzmiewa w nagrodzonym tomie doniośle i przejmująco. Z uznaniem wskazano też na mocne osadzenie nowelistyki Kudyby w codzienności, na cechujące ją empatię i współczucie, obecność tematyki warszawskiej, formalne zróżnicowanie zamieszczonych w zbiorze I co dalej? opowiadań, wreszcie na ich związek z najznakomitszymi tradycjami naszej literatury, w tym zwłaszcza z pisarstwem patrona nagrody.

Nagroda im. Marka Nowakowskiego jest przyznawana za opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Jej cechą szczególną jest docenienie małej formy, bardzo wymagającej pisarsko.

Skład Kapituły Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego stanowią: Maciej Urbanowski – przewodniczący, Wojciech Chmielewski – wiceprzewodniczący, Włodzimierz Bolecki, Janusz Drzewucki, Irena Makarewicz, Krzysztof Masłoń, Mateusz Matyszkowicz.

 

 

za Biblioteka Narodowa

Kategorie: HOT, Nagrody