Olaf Lubaszenko czyta w radiowej Dwójce wspomnienia Wiktora Woroszylskiego ze stanu wojennego
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
- Marka: Polskie Radio
Nawiązując do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, Program 2 Polskiego Radia prezentuje od 13 grudnia fragmenty „Dzienników” Wiktora Woroszylskiego, pisane przez wybitnego poetę i pisarza podczas internowania w ośrodku w Jaworzu, gdzie trafił w grudniu 1981 roku. Premiera kolejnych odcinków – codziennie o godz. 11.00. Czyta Olaf Lubaszenko.
Prezentowany przez radiową Dwójkę tekst Wiktora Woroszylskiego, pierwotnie wydrukowany został w pierwszej części „Dzienników 1953-1982”, został przywołany w kolejnych wydaniach w tomie „13 grudnia. Świadectwa stanu wojennego”. Jest to antologia najważniejszych świadectw stanu wojennego – zebranych przez wydawnictwo KARTA. Zawiera ona zarówno indywidualne relacje osób doświadczających skutków tamtych wydarzeń: internowanych, konspiratorów, zwykłych ludzi; jak i fragmenty „zbiorowego dziennika stanu wojennego” (stworzonego przez podziemne środowisko KARTY w 1982 roku). Teksty ułożono w chronologiczną całość, która staje się próbą interpretacji ówczesnej rzeczywistości, pozwala także dotknąć jej najbardziej dramatycznych wymiarów.
Wiktor Woroszylski był poetą, pisarzem, tłumaczem literatury rosyjskiej. Pochodził z rodziny zasymilowanych Żydów. W 1947 roku zapisał się do Polskiej Partii Robotniczej. W pierwszych latach swojej kariery poetyckiej był jednym z czołowych twórców socrealistycznych, tzw. „pryszczatych”. Jego poglądy diametralnie zmieniły się po 1956 roku, gdy na Węgrzech, jako dziennikarz, był świadkiem krwawego stłumienia powstania wewnątrzpartyjnej opozycji przez Armię Czerwoną. Wydarzenia opisał w „Dzienniku węgierskim 1956”, publikowanym najpierw w odcinkach w polskiej prasie literackiej. W latach 70. i 80. związany z opozycją demokratyczną – objęty zakazem cenzury, współpracownik KOR, redaktor „Zapisu”, internowany po wprowadzeniu stanu wojennego. Zmarł 13 września 1996 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
***
13 grudnia 1981 roku o godz. 6.00 Polskie Radio nadało przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, informujące społeczeństwo o wprowadzeniu stanu wojennego. Jednak już przed północą 12 grudnia władze komunistyczne rozpoczęły akcję zatrzymywania działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w ośrodkach internowania znalazło się około 5 tys. osób.
• Emisja „Dzienników…” Wiktora Woroszylskiego w cyklu „To się czyta” – codziennie, od poniedziałku do piątku, 13-17 grudnia, w godz. 11.00-11.10. Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska. Czyta Olaf Lubaszenko. Kolejne odcinki do odsłuchania później – po premierze – na stronie dwojka.polskieradio.pl.
• Wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje wspomnieniowe o wydarzeniach 13 grudnia 1981 r. i stanie wojennym. Więcej na stronie polskieradio.pl
• Specjalny serwis Polskiego Radia o stanie wojennym.
• Wyjątkowe wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia „Żeby Polska była Polską” do kupienia tutaj.
***
Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.