“Ropa i krew. Walka o przywództwo w Arabii Saudyjskiej i wpływy na świecie” – kim jest ekscentryczny książę koronny?

Przegląd

Muhammad ibn Salman w sposób konsekwentny i przemyślany buduje potęgę ekonomiczno-gospodarczą, wykorzystując ropę na rzecz ochrony wojskowej. Dzięki koneksjom z przywódcami politycznymi (miał bliskie relacje z Białym Domem za pośrednictwem zięcia prezydenta Trumpa Jareda Kushnera) i biznesowymi (think tankami z Doliny Krzemowej i ważnymi postaciami z Wall Street) zwiększa swoje wpływy na Bliskim Wschodzie, ale również na całym świecie.

Arabia Saudyjska – państwo upadające, magnes dla islamskich ekstremistów czy potęga ekonomiczno-gospodarcza dyktująca warunki przemysłu naftowego?

Wielokrotnie nagradzani reporterzy Wall Street Journal przedstawiają zupełnie nowe spojrzenie na kulisy funkcjonowania jednej z najpotężniejszych rodzin królewskich na świecie.

Książkę polecają:

Świat salonowych gier, ciosów w plecy, brutalnej walki o władze i gigantycznych pieniędzy. Autorzy zaglądają za zamknięte, dla zwykłych śmiertelników drzwi pałaców, luksusowych hoteli czy biur służb specjalnych. A to co widzą w fascynujący sposób opisują. Dziennikarskie śledztwo, które czyta się niczym polityczny thriller najwyższej próby.
Marcin Pośpiech

Książę Muhammad ibn Salman to wschodząca gwiazda na światowej politycznej scenie. Media napisały o nim wiele, ale dopiero książka “Krew i ropa naftowa”, dzięki znakomitej pracy jej autorów, pokazuje jak bardzo okrutnym, bezwzględnym i chciwym na władzę i pieniądze jest on politykiem. Autorzy dotarli do trudno dostępnych informacji, które pokazują kulisy władzy w Arabii Saudyjskiej. Dzięki temu, dostajemy obraz tego, co dzieje się w pałacowych pokojach i podczas tajnych rozmów, z dala od mediów i konferencji prasowych. To rzadka okazja, by poznać mechanizmy, jakimi posługuje się książę MBS, najbardziej wpływowy obecnie przywódca na Bliskim Wschodzie. “Krew i ropa naftowa” jest gratką nie tylko dla fascynatów Bliskim Wschodem. To trzymający w napięciu polityczny thriller. Tyle, że w przeciwieństwie do “House of Cards”, wszystko dzieje się naprawdę. Kawał znakomitej dziennikarskiej roboty!
Wojciech Cegielski, Polskie Radio, autor podcastu “Świat”

Hope i Scheck spojrzeli kompleksowo na saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana, który wydaje się być poważnym zagrożeniem dla regionu. Ta książka to ostrzeżenie.
– Publishers Weekly

Przejęcie władzy przez Mohammeda bin Salmana w Arabii Saudyjskiej jest niczym „Gra o tron”. Przebiegłość, kłamstwa, groźby i mordercze ambicje, którymi ubiegający się o tron książę po trzydziestce utorował sobie drogę na szczyt władzy. To wszystko dokumentowane jest tutaj w przerażających szczegółach.
– Daily Mail

Kategorie: Literatura
Tagi: SQN