“Dopokąd idę!…” – Norwid Festiwal 2021
Przegląd
- Typ: Festiwale
- Marka: Norwid Festiwal
Decyzją Sejmu i Senatu RP 2021 rok został ogłoszony Rokiem Norwida z racji 200. rocznicy urodzin poety. Z tej okazji Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie uczci pamięć swojego patrona podczas Norwid Festiwal 2021, organizowanego w dniach 26-28 listopada 2021 r. pod hasłem „Dopokąd idę!…”
W ramach trzech dni festiwalu przewidziano duże wydarzenia wieczorne. Pierwszego dnia o godz. 20.00 w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida odbędzie się koncert „Norwid muzycznie!” w wykonaniu Mateusza Kluzy z zespołem — to premierowy występ z materiałem z najnowszej płyty artysty zatytułowanej „Norwid 2021”. Będzie można usłyszeć nowe muzyczne interpretacje do wierszy Norwida, jak również nowe aranżacje do utworów z płyty „Niksy” wydanej w 2008 r. W repertuarze koncertu pojawią się m.in Pielgrzym, Z greckiego, Klątwy, Niksy, Nim znów ucieknę, Pomiędzy świtem, Moja Piosnka i inne. Wystąpią: Mateusz Kluza (śpiew, fortepian, gitara), Maciej Salus (gitary), Mateusz Dudek (akordeon, acordina), Paweł Wszołek (kontrabas, gitara basowa), Szymon Madej (perkusja).
W festiwalową sobotę o godz. 19.00 tej samej lokalizacji planowana jest uroczysta Gala Norwid Festiwal 2021, w czasie której zostaną podsumowane rezydencje artystyczne oraz wręczona będzie Nagroda Norwidowska. Spotkanie stanie się okazją, aby poznać współczesnych twórców, którzy inspirują się dziełami Norwida, bądź jak on łączą wiele dziedzin sztuki. Swoje dwumiesięczne rezydencje artystyczne w ARTzonie podsumują: Małgorzata Haduch, która zaprezentuje projekt „Przemierzając, podążając”, będący grą-kompozycją według interpretacji neologizmu „Dopokąd idę!…” oraz Natalia Komorowska, która pokaże projekt „Eko-obrazy Krakowa”, zakończony wystawą witraży inspirowanych twórczością Norwida. Projekty te do realizacji wybrało jury w składzie: Olga Brzezińska (Fundacja Miasto Literatury), Dagmara Żabska (Teatr Figur Kraków), Agnieszka Łukaszewska (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. K.E.N. w Krakowie), Magdalena Kotula (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida), Małgorzata Hajto (ARTzona Ośrodka Kultury Norwida). Festiwalowa gala będzie także okazją do ogłoszenia laureatów oraz wręczenia Nagrody Norwidowskiej dla twórców, którzy łączą działalność literacką z innymi dziedzinami sztuki. Nagrodę główną (10 tys. zł) oraz dwa wyróżnienia (po 2 tys. zł) przyzna jury, w którym zasiadają: Magdalena Siwiec (UJ), Joanna Zach (UJ), Anna Borowiec (Muzeum Narodowe w Poznaniu), Magdalena Harasimowicz-Moksa (Ośrodek Kultury Norwida), Ernest Ogórek (Ośrodek Kultury Norwida, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. K.E.N. w Krakowie).
Jak wiadomo, Norwid był sztukmistrzem, specjalizującym się w wielu dziedzinach, zatem jego spuścizna jest swoistą mozaiką artystyczną i korespondencją sztuk. Odpowiedzią na wszelkie pytania z zakresu wszechstronnej twórczości Norwida i jej współczesnej recepcji będą panele dyskusyjne organizowane w każdym dniu festiwalowym o godzinie 17.00. Pierwszy panel odbędzie się w Ośrodku Kultury Norwida (os. Górali 5, Kraków), a dwa pozostałe w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida (os. Górali 4, Kraków). 26 listopada odbędzie się panel „Norwid + literatura”, który prowadzony będzie przez Szymona Kloskę. Uczestnikami tego panelu będą eksperci: Piotr Chlebowski (KUL), Artur Grabowski (UJ), Eliza Kącka (UW) oraz Wojciech Kudyba (UKSW). Drugiego dnia będzie okazja do udziału w panelu „Norwid + muzyka”, w którym wezmą udział muzycy, którzy w swoim dorobku mają interpretacje poezji Norwida (Jakub Gucik, Mateusz Kluza, Natalia Niemen, Joanna Wnuk-Nazarowa). Rozmowę poprowadzi Piotr Metz. Ostatnim panelem, który odbędzie się trzeciego dnia festiwalu będzie „Norwid + teatr”, prowadzony przez Karola Samsela (UW), z uczestnictwem Kazimierza Brauna (University at Buffalo), Jerzego Machowskiego, Wojciecha Terechowicza oraz Michała Zadary.
Atrakcje, które są zaplanowane na czas Norwid Festiwal 2021 to także okazja do dobrej zabawy. 26 listopada o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury Norwida (os. Górali 5) planowane są warsztaty kreatywnego pisania Loesje inspirowane twórczością Norwida. Jako że w 1842 r. Norwid przez ponad trzy tygodnie bawił w Krakowie, 27 listopada o godz. 11.00 Agnieszka Konior (UJ) poprowadzi spacer śladami Norwida po Starym Mieście. Natomiast 28 listopada także o godz. 11.00 w Ośrodku Kultury Norwida (os. Górali 5) rozpocznie się gra terenowa z nagrodami inspirowana postacią i twórczością Norwida. Festiwal zakończy się w niedzielę 28 listopada o godz. 19.00 recytacją wierszy Norwida w interpretacji Edwarda Lindego-Lubaszenki z akompaniamentem Jana Oberbeka. Wydarzenie to odbędzie się w Opactwie Cystersów w Mogile, gdzie eksponowany jest cykl obrazów „Dzieje Wandy” autorstwa Michała Stachowicza, które Norwid miał oglądać w tym miejscu w 1842 r., a zainspirowany wizytą na położonym nieopodal kopcu Wandy napisał potem dramat „Wanda”, dedykowany „Mogile Wandy pod Krakowem w dowód głębokiego poważania”.