Czytanie bez granic! Europejska Noc Literatury dostępna dla wszystkich

Czytanie bez granic! Europejska Noc Literatury dostępna dla wszystkich

Przegląd

Jubileuszowa, 10. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się już w przyszłą sobotę, 21 sierpnia.  Organizowane przez Strefę Kultury Wrocław wydarzenie to jednak nie tylko 10 czytań fragmentów znakomitych książek, ale także mnogość dodatkowych aktywności, które w obchody literackiego święta włączać mają wszystkich chętnych.

    

Już po raz kolejny podczas Europejskiej Nocy Literatury niwelowane będą przeszkody utrudniające uczestnictwo w wydarzeniu osobom z niepełnosprawnością ruchową, wzroku czy słuchu. Istotnym elementem udostępniania ENL-u dla wszystkich chętnych jest usuwanie barier architektonicznych – aż 7 lokalizacji czytań będzie w tym roku w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Przy współpracy z Fundacją Katarynka przygotowane zostały też dwie specjalne trasy po tegorocznej edycji ENL: spacer, podczas którego czytania tłumaczone będa na Polski Język Migowy oraz ścieżka z audiodeskrypcją.

Oba spacery odbędą się 21 sierpnia i oba będą okazją do poznania historii Karłowic – miasta-ogrodu, które do dziś zachowało swój zielony, chwilami idylliczny wyraz. Spacer z tłumaczeniem na PJM poprowadzi zabytkoznawca i mieszkaniec Karłowic Krzysztof Ziental, a na Polski Język Migowy przetłumaczy go Elżbieta Resler; przewodnikiem podczas spaceru z audiodeskrypcją będzie Szymon Maraszewski, autor książki „Wrocław. Miasto jest Twoje!”, dobrze znany uczestnikom wydarzeń organizowanych przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy. Podczas obu tras grupy poza zwiedzaniem Karłowic odwiedzą też wybrane czytania Europejskiej Nocy Literatury. Na wydarzenia obowiązują zapisy więcej informacji na stronie: NocLiteratury.pl/wydarzenia-towarzyszace.

Zwiastun Europejskiej Nocy Literatury 2021: LINK

Wszystkie książki czytane są w ramach Europejskiej Nocy Literatury po polsku, jednak już od kilku lat w wydarzeniu mogą uczestniczyć także obcokrajowcy nieznający języka polskiego. To w szczególności do nich kierowany jest organizowany we współpracy Strefy Kultury Wrocław i Wrocławskiej Fundacji Filmowej specjalny pokaz w ramach cyklu Polish Cinema for Beginners. Jubileuszowej odsłonie Europejskiej Nocy Literatury przyświeca hasło „Po stronie kobiet”, co oznacza m.in. że w programie głównym ENL-u usłyszymy dzieła dziesięciu pisarek – projekcja wprowadzi do tego zestawu jedenaste nazwisko: Dorotę Masłowską. 21 sierpnia o 20:30 w Marinie Kleczków obejrzymy „Wojnę polsko-ruską” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, ekranizację „pierwszej polskiej powieści dresiarskiej”, czyli bestsellerowego debiutu Masłowskiej z 2002 roku.

  Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 21 sierpnia na Karłowicach. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział we wszystkich organizowanych tego dnia wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji ENL-u na stronie NocLiteratury.pl oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw

Działania dostępnościowe odbywają się w ramach realizowanego przez Strefę Kultury Wrocław „Europejska Noc Literatury – czytanie bez barier”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Kategorie: Wydarzenia