Majowe premiery w MOVIE

Przegląd

Ten miesiąc w wydawnictwie MOVA upłynie pod znakiem premier, które zainteresują najbardziej wymagających czytelników! Doskonale skonstruowane kryminalne intrygi, rozważania nad okrucieństwem świata czy prawdziwa historie górskich podbojów – tego można spodziewać się w maju.

Ostrze to znakomity literacki debiut Anne Mette Hancock, jednocześnie będący pierwszą częścią serii kryminalnej Mroki Kopenhagi. Przed kilku laty opinią publiczną wstrząsnęło brutalne morderstwo adwokata Christoffera Mossinga. Kamera monitoringu zarejestrowała młodą kobietę Annę Kiel, która opuszczała miejsce zbrodni. Do dziś nie udało się jej aresztować. Dziennikarka duńskiej gazety Heloise Kaldan otrzymuje od Anny Kiel serię tajemniczych listów. Ich nadawczyni jest przekonana, że losy obu kobiet są ze sobą mocno splecione. Kiedy Heloise zaczyna zgłębiać sprawę dawnego morderstwa, w mieście dochodzi do kolejnej zbrodni. Kobieta łączy siły ze starszym aspirantem Erikiem Schäferem, aby rozwiązać zagadki tych morderstw. Nawet się nie spodziewa, dokąd zaprowadzi ją ta historia i jak głęboko ją zrani.

Michał Paweł Urbaniak, autor świetnie przyjętej Listy nieobecności, powraca w tym miesiącu z nową powieścią.  to poruszająca opowieść o okrucieństwie współczesnego świata, w którym tak trudno jest odnaleźć siebie, za to łatwo można stać się ofiarą oczekiwań społecznych i nienawiści. Bohaterem książki jest Wiktor, który prowadzi nudne życie – rozpięte między schematyczną pracą, sobotnimi wypadami do pubu, niedzielnymi wypadami do rodziców i pustymi wieczorami w znienawidzonym mieszkaniu. Spotkanie z tajemniczą artystką Liwią i zaproszenie do udziału w jej rewolucyjnym projekcie to dla niego przełom. Mężczyzna nie spodziewa się jednak, jakie mogą być konsekwencje.

Wydawnictwo MOVA przygotowało także propozycję dla wielbicieli prawdziwych historii. Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę to opowieść o zdobyciu trzeciego najwyższego szczytu Ziemi. Na szczycie ośmiotysięcznika, trzeciego co do wielkości na świecie, leżącego w Indiach na granicy Nepalu i Sikkimu, stanęli w maju 1955 r. dwaj Brytyjczycy, przyjaciele Joe Brown, wspinacz z Manchesteru, i George Band, absolwent Uniwersytetu Cambridge. Wyprawą kierował Charles Evans. Ten ogromny sukces poprzedzały nieudane, niekiedy tragiczne w skutkach próby. Kanczendzonga zyskała reputację niezwyciężonej. Połączenie ekstremalnej pogody, wysokości i skomplikowanego technicznie terenu budziło wątpliwości, czy jest ona w ogóle możliwa do zdobycia. Mick Conefrey z pasją popartą wiedzą i badaniami opowiada o świętej górze Sikkimu, o marzeniach i determinacji, tragediach i uporze himalaistów w dotarciu na szczyt tej potężnej i majestatycznej góry.

 

 

 

 

Kategorie: Literatura