Wydawnictwo Jaguar “Opowieść podręcznej”

Przegląd

Prowokacyjna i prorocza Opowieść podręcznej
to fenomen globalny.
Fabuła jest wciąż aktualna, zwłaszcza ostatnio w Polsce.

Opowieść podręcznej
Margaret Atwood

Adaptacja i ilustracje: Renée Nault
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Premiera: 14 kwietnia
Kategoria: powieść graficzna
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Tytuł oryginalny: The Handmaid’s Tale

ISBN: 978-83-7686-964-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 163×240
Liczba stron: 240
Cena: 59,90

W znakomitej adaptacji, zrealizowanej przez wybitną artystkę Renée Nault, przerażająca rzeczywistość Gilead ożywa.

Wszystko, co nosi Podręczna, jest czerwone;
to kolor krwi, który nas określa.

Freda jest Podręczną w Republice Gileadzkiej, gdzie kobiety nie mogą pracować, mają zakaz czytania, nie wolno im się z nikim przyjaźnić. Służy w domu Komendanta oraz jego żony i według nowego społecznego ładu ma tylko jeden cel: co miesiąc kładzie się na plecach i rozkłada nogi przed Komendantem, modląc się, by zajść w ciążę. Bo w czasach drastycznego spadku narodzin Freda, podobnie jak inne Podręczne, ma prawo do życia tylko, jeśli jest płodna.

Podręczna Freda pamięta jednak czasy sprzed Gileadu, kiedy była niezależna, miała pracę i rodzinę oraz własne imię. Dzięki tym wspomnieniom i niezwykłej woli przetrwania kobieta podejmuje próbę odzyskania godności i dawnego życia.

Prowokująca, prorocza Opowieść Podręcznej Margaret Atwood jest fenomenem na skalę globalną. W przejmującej adaptacji Renée Nault przerażający świat Gileadu nabrał jeszcze mocniejszego niż dotąd wyrazu. Emocjonalność ilustracji nie byłaby możliwa, gdyby nie wielkie zaangażowanie ich autorki w przekazywane treści. Z każdej strony powieści graficznej bije więź, łącząca artystkę z wielką pisarką.

Warto podkreślić, że Opowieść Podręcznej, opublikowana w 1985 r., do dziś nie straciła na aktualności…

Nie ma obecnie innej historii, która tak bardzo uświadamiałaby nam, jak w praktyce wygląda ograniczenie praw kobiet. Wstrząsająca lektura.
SYLWIA CHUTNIK, pisarka, aktywistka

Komiks malowany emocjami – poznaj opowieść o kobietach, które stały się ofiarami reżimu.

 

Stygmat czerwonej peleryny i opowieść, która wstrząsnęła światem.
NOLITE TE BASTARDES CARBORUNDORUM!

Atwood sugestywnie opisuje życie zniewolonych kobiet i jak sama podkreśla, każdy element jej powieści znajduje lub znajdował odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Margaret Atwood – wybitna kanadyjska pisarka typowana od lat do Literackiej Nagrody Nobla, jest autorką ponad pięćdziesięciu powieści, poetką i eseistką. Inne jej książki oprócz Opowieści Podręcznej to między innymi: Grace i Grace, za którą uzyskała kanadyjską Giller Prize oraz Premio Modello we Włoszech; Ślepy zabójca, tytuł nagrodzony the Booker Prize, Oryks i Derkacz z wyróżnieniem w finale Giller Prize i Man Booker Prize, Rok potopu, MaddAddam, Serce umiera ostatnie oraz niedawno wydana Burza: Czarci pomiot. Jest także współtwórczynią (razem z Johnniem Christmasem) serii powieści graficznych Angel Catbird. Mieszka w Toronto, dzieląc życie z pisarzem Graemem Gibsonem.
Zapraszamy na stronę autorki www.margaretatwood.com

Renée Nault jest kanadyjską artystką, ilustratorką oraz autorką powieści graficznych. Charakterystyczne dla jej twórczości są ilustracje z pogranicza jawy i snu, wykonane akwarelą i tuszem. Jej prace zdobią książki, magazyny i powieści graficzne wydawane na całym świecie. Mieszka w miejscowości Victoria w prowincji British Columbia.
Zapraszamy na stronę ilustratorki www.reneenault.com

 

W przygotowaniu jest 4. i 5. sezon serialu HBO na podstawie Opowieści podręcznej, planowany jest również serial – Testamenty, nawiązujący do nowej powieści autorki.

 

Kategorie: Literatura